Skandia Geelong Week

TEAMS

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Race 6   (26/01/2009)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  26/01/2009  15:59:24

PLEASE SCROLL DOWN FOR FULL RESULTS

Division 1 IRC results Start : 12:10:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 R50 SHOGUN RGYC 01:38:45 1.311 02:09:28 Robert Hanna 17.0 Cookson 50
2 R55 LIVING DOLL RYCV 01:35:00 1.394 02:12:26 Michael Hiatt 16.0 Farr 55
3 6952 WOT NOW CYCA 01:38:23 1.354 02:13:13 Graeme Wood 15.0 Judel Vrolijk 52
4 AUS60000 LOKI CYCA 01:29:19 1.492 02:13:16 Cameron Miles 14.0 REICHEL PUGH 63
5 98888 LIMIT CYCA 01:29:19 1.495 02:13:32 Alan Brierty 13.0 reichel-pugh 62
6 SM2008 AUDI CENTRE MELBOURN SYC 01:43:04 1.311 02:15:07 Chris Dare 12.0 CORBY IRC 49
7 YC46 EXILE CYCSA 01:52:49 1.199 02:15:16 Nick George 11.0 DK46
8 G4646R EXTASEA RGYC 01:53:30 1.203 02:16:32 Paul Buchholz 10.0 DK46
9 SM46 DEKADENCE SYC 01:54:01 1.200 02:16:49 Philip Coombs 9.0 DK46
10 52566 BLACKJACK RQYS 01:25:43 1.599 02:17:04 Mark Demilio 8.0 Riechel Pugh 66
11 M330 SHAMROCK MYC 01:49:28 1.271 02:19:08 Tony Donnellan 7.0 Reichel Pugh
12 B45 RUSH RBYC 01:53:19 1.229 02:19:16 Ian Paterson 5.5 Farr 45
12 SM5200 COUGAR II SYC 01:43:19 1.348 02:19:16 Alan Whiteley 5.5 TP52
14 YC3300 SECRET MENS BUSINESS CYCSA 01:48:06 1.299 02:20:25 Geoff Boettcher 4.0 REICHEL PUGH
15 5226 ONESTEEL RGYC 02:04:45 1.150 02:23:28 Frazer Read 3.0 Steiner 29 - Custom
16 M10 SKANDIA MYC 01:22:22 1.744 02:23:39 Grant Wharington 2.0 Jones 98 Maxi

Division 2 IRC results Start : 11:30:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 B26 REVERIE RBYC 52:52 1.123 59:22 Alan Woodward 9.0 Beneteau FIRST 45
2 Q345 ALEGRIA RQYS 55:16 1.094 01:00:28 Rod Jones 8.0 Archambault A40rc
3 YC5974 TRUE NORTH CYCSA 58:31 1.063 01:02:12 Andrew Saies 7.0 Beneteau 40.7
4 AUS3093 ASTERIX RQYS 58:02 1.089 01:03:12 Colin Loel 6.0 Mumm30
5 B2 JUST A MINOR HICKUP RBYC 56:02 1.131 01:03:22 Peter Coleman 5.0 Hick 39 R/C
6 S14 GIENAH RMYS 59:30 1.069 01:03:36 Rod Miller 4.0 Seaquest RP36
7 R1121 EXECUTIVE DECISION RYCV 01:05:02 1.007 01:05:29 Grant Botica 3.0 Adams 10
8 M9000 GEOMATIC JOKER MYC 01:00:07 1.093 01:05:42 Grant Chipperfield 2.0 Lyons/Jarkan 39

Division 3 IRC results Start : 11:40:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 R25 SURPRISE RYCV 01:02:28 0.928 57:58 David Ellis 4.0 Borresen BB10
2 S62 REMEDY RMYS 01:04:49 1.043 01:07:36 B Burggraaf R Hibber 3.0 Archambault 32
3 S47 MRS OVERNEWTON RMYS 01:09:37 1.055 01:13:27 Leslie Norton 2.0 Bavaria Match 38

Results by : TopYacht Software

Back |  Close Window |  Print This Page


Skandia Geelong Week