Skandia Geelong Week

TEAMS

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Race 5   (25/01/2009)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  26/01/2009  09:24:26

PLEASE SCROLL DOWN FOR FULL RESULTS

Division 1 IRC results Start : 15:25:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 6952 WOT NOW CYCA 01:05:31 1.354 01:28:43 Graeme Wood 16.0 Judel Vrolijk 52
2 98888 LIMIT CYCA 59:32 1.495 01:29:00 Alan Brierty 15.0 reichel-pugh 62
3 R55 LIVING DOLL RYCV 01:03:55 1.394 01:29:06 Michael Hiatt 14.0 Farr 55
4 AUS60000 LOKI CYCA 59:45 1.492 01:29:09 Cameron Miles 13.0 REICHEL PUGH 63
5 R50 SHOGUN RGYC 01:08:12 1.311 01:29:25 Robert Hanna 12.0 Cookson 50
6 5226 ONESTEEL RGYC 01:19:31 1.150 01:31:27 Frazer Read 11.0 Steiner 29 - Custom
7 YC46 EXILE CYCSA 01:16:28 1.199 01:31:41 Nick George 10.0 DK46
8 SM46 DEKADENCE SYC 01:16:43 1.200 01:32:04 Philip Coombs 9.0 DK46
9 SM5200 COUGAR II SYC 01:09:02 1.348 01:33:03 Alan Whiteley 8.0 TP52
10 YC3300 SECRET MENS BUSINESS CYCSA 01:11:47 1.299 01:33:15 Geoff Boettcher 7.0 REICHEL PUGH
11 G4646R EXTASEA RGYC 01:17:40 1.203 01:33:26 Paul Buchholz 6.0 DK46
12 M330 SHAMROCK MYC 01:14:07 1.271 01:34:12 Tony Donnellan 5.0 Reichel Pugh
13 52566 BLACKJACK RQYS 58:58 1.599 01:34:17 Mark Demilio 4.0 Riechel Pugh 66
14 B45 RUSH RBYC 01:17:21 1.229 01:35:04 Ian Paterson 3.0 Farr 45
15 M10 SKANDIA MYC 55:43 1.744 01:37:10 Grant Wharington 2.0 Jones 98 Maxi
DNF SM2008 AUDI CENTRE MELBOURN SYC   1.311   Chris Dare 0.0 CORBY IRC 49

Division 2 IRC results Start : 14:40:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 Q345 ALEGRIA RQYS 55:10 1.094 01:00:21 Rod Jones 9.0 Archambault A40rc
2 B26 REVERIE RBYC 54:00 1.123 01:00:38 Alan Woodward 8.0 Beneteau FIRST 45
3 R1121 EXECUTIVE DECISION RYCV 01:01:42 1.007 01:02:08 Grant Botica 7.0 Adams 10
4 YC5974 TRUE NORTH CYCSA 59:01 1.063 01:02:44 Andrew Saies 6.0 Beneteau 40.7
5 B2 JUST A MINOR HICKUP RBYC 55:31 1.131 01:02:47 Peter Coleman 5.0 Hick 39 R/C
6 AUS3093 ASTERIX RQYS 59:34 1.089 01:04:52 Colin Loel 4.0 Mumm30
7 S14 GIENAH RMYS 01:01:15 1.069 01:05:29 Rod Miller 3.0 Seaquest RP36
8 M9000 GEOMATIC JOKER MYC 01:02:25 1.093 01:08:13 Grant Chipperfield 2.0 Lyons/Jarkan 39

Division 3 IRC results Start : 14:50:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 R25 SURPRISE RYCV 01:07:58 0.928 01:03:04 David Ellis 4.0 Borresen BB10
2 S62 REMEDY RMYS 01:04:31 1.043 01:07:18 B Burggraaf R Hibber 3.0 Archambault 32
3 S47 MRS OVERNEWTON RMYS 01:07:13 1.055 01:10:55 Leslie Norton 2.0 Bavaria Match 38

Results by : TopYacht Software

Back |  Close Window |  Print This Page


Skandia Geelong Week