Skandia Geelong Week

TEAMS

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Race 4   (25/01/2009)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  26/01/2009  09:24:17

PLEASE SCROLL DOWN FOR FULL RESULTS

Division 1 IRC results Start : 12:30:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 YC46 EXILE CYCSA 01:51:55 1.199 02:14:11 Nick George 17.0 DK46
2 SM46 DEKADENCE SYC 01:52:13 1.200 02:14:40 Philip Coombs 16.0 DK46
3 R55 LIVING DOLL RYCV 01:38:19 1.394 02:17:03 Michael Hiatt 15.0 Farr 55
4 6952 WOT NOW CYCA 01:41:51 1.354 02:17:54 Graeme Wood 14.0 Judel Vrolijk 52
5 SM5200 COUGAR II SYC 01:43:49 1.348 02:19:57 Alan Whiteley 13.0 TP52
6 SM2008 AUDI CENTRE MELBOURN SYC 01:46:52 1.311 02:20:06 Chris Dare 12.0 CORBY IRC 49
7 M330 SHAMROCK MYC 01:50:37 1.271 02:20:36 Tony Donnellan 10.5 Reichel Pugh
7 R50 SHOGUN RGYC 01:47:15 1.311 02:20:36 Robert Hanna 10.5 Cookson 50
9 YC3300 SECRET MENS BUSINESS CYCSA 01:49:13 1.299 02:21:52 Geoff Boettcher 9.0 REICHEL PUGH
10 B45 RUSH RBYC 01:56:00 1.229 02:22:34 Ian Paterson 8.0 Farr 45
11 AUS60000 LOKI CYCA 01:36:13 1.492 02:23:33 Cameron Miles 7.0 REICHEL PUGH 63
12 G4646R EXTASEA RGYC 02:01:15 1.203 02:25:52 Paul Buchholz 6.0 DK46
13 98888 LIMIT CYCA 01:39:02 1.495 02:28:03 Alan Brierty 5.0 reichel-pugh 62
14 5226 ONESTEEL RGYC 02:09:28 1.150 02:28:53 Frazer Read 4.0 Steiner 29 - Custom
15 52566 BLACKJACK RQYS 01:34:27 1.599 02:31:02 Mark Demilio 3.0 Riechel Pugh 66
16 M10 SKANDIA MYC 01:34:32 1.744 02:44:52 Grant Wharington 2.0 Jones 98 Maxi

Division 2 IRC results Start : 12:30:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 Q345 ALEGRIA RQYS 59:43 1.094 01:05:20 Rod Jones 9.0 Archambault A40rc
2 AUS3093 ASTERIX RQYS 01:00:19 1.089 01:05:41 Colin Loel 8.0 Mumm30
3 YC5974 TRUE NORTH CYCSA 01:02:31 1.063 01:06:27 Andrew Saies 7.0 Beneteau 40.7
4 B26 REVERIE RBYC 59:58 1.123 01:07:21 Alan Woodward 6.0 Beneteau FIRST 45
5 B2 JUST A MINOR HICKUP RBYC 01:00:25 1.131 01:08:20 Peter Coleman 5.0 Hick 39 R/C
6 R1121 EXECUTIVE DECISION RYCV 01:08:22 1.007 01:08:51 Grant Botica 4.0 Adams 10
7 S14 GIENAH RMYS 01:07:46 1.069 01:12:27 Rod Miller 3.0 Seaquest RP36
8 M9000 GEOMATIC JOKER MYC 01:07:47 1.093 01:14:05 Grant Chipperfield 2.0 Lyons/Jarkan 39

Division 3 IRC results Start : 12:40:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 R25 SURPRISE RYCV 01:06:19 0.928 01:01:32 David Ellis 4.0 Borresen BB10
2 S47 MRS OVERNEWTON RMYS 01:09:55 1.055 01:13:46 Leslie Norton 3.0 Bavaria Match 38
3 S62 REMEDY RMYS 01:12:37 1.043 01:15:44 B Burggraaf R Hibber 2.0 Archambault 32

Results by : TopYacht Software

Back |  Close Window |  Print This Page


Skandia Geelong Week