Skandia Geelong Week

TEAMS

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Race 3   (24/01/2009)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  26/01/2009  09:24:07

PLEASE SCROLL DOWN FOR FULL RESULTS

Division 1 IRC results Start : 09:30:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 AUS60000 LOKI CYCA 02:58:52 1.492 04:26:52 Cameron Miles 15.0 REICHEL PUGH 63
2 6952 WOT NOW CYCA 03:19:53 1.354 04:30:38 Graeme Wood 14.0 Judel Vrolijk 52
3 98888 LIMIT CYCA 03:02:46 1.495 04:33:14 Alan Brierty 13.0 reichel-pugh 62
4 52566 BLACKJACK RQYS 02:53:12 1.599 04:36:57 Mark Demilio 12.0 Riechel Pugh 66
5 M10 SKANDIA MYC 02:38:57 1.744 04:37:12 Grant Wharington 11.0 Jones 98 Maxi
6 SM2008 AUDI CENTRE MELBOURN SYC 03:34:43 1.311 04:41:30 Chris Dare 10.0 CORBY IRC 49
7 G4646R EXTASEA RGYC 03:54:55 1.203 04:42:36 Paul Buchholz 9.0 DK46
8 R55 LIVING DOLL RYCV 03:22:49 1.394 04:42:44 Michael Hiatt 8.0 Farr 55
9 YC3300 SECRET MENS BUSINESS CYCSA 03:39:02 1.299 04:44:32 Geoff Boettcher 7.0 REICHEL PUGH
10 R50 SHOGUN RGYC 03:37:43 1.311 04:45:26 Robert Hanna 6.0 Cookson 50
11 B45 RUSH RBYC 03:59:49 1.229 04:54:44 Ian Paterson 5.0 Farr 45
12 M330 SHAMROCK MYC 03:52:49 1.271 04:55:55 Tony Donnellan 4.0 Reichel Pugh
13 SM5200 COUGAR II SYC 03:40:19 1.348 04:56:59 Alan Whiteley 3.0 TP52
14 5226 ONESTEEL RGYC 05:07:32 1.150 05:53:40 Frazer Read 2.0 Steiner 29 - Custom
RAF SM46 DEKADENCE SYC   1.200   Philip Coombs 0.0 DK46
RAF YC46 EXILE CYCSA   1.199   Nick George 0.0 DK46

Division 2 IRC results Start : 09:30:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 B26 REVERIE RBYC 04:10:30 1.123 04:41:19 Alan Woodward 9.0 Beneteau FIRST 45
2 Q345 ALEGRIA RQYS 04:19:02 1.094 04:43:23 Rod Jones 8.0 Archambault A40rc
3 B2 JUST A MINOR HICKUP RBYC 04:14:38 1.131 04:47:59 Peter Coleman 7.0 Hick 39 R/C
4 YC5974 TRUE NORTH CYCSA 04:37:34 1.063 04:55:03 Andrew Saies 6.0 Beneteau 40.7
5 R1121 EXECUTIVE DECISION RYCV 05:01:31 1.007 05:03:38 Grant Botica 5.0 Adams 10
6 S14 GIENAH RMYS 04:49:53 1.069 05:09:53 Rod Miller 4.0 Seaquest RP36
7 M9000 GEOMATIC JOKER MYC 04:44:40 1.093 05:11:08 Grant Chipperfield 3.0 Lyons/Jarkan 39
8 AUS3093 ASTERIX RQYS 04:55:53 1.089 05:22:13 Colin Loel 2.0 Mumm30

Division 3 IRC results Start : 09:30:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 S62 REMEDY RMYS 04:58:58 1.043 05:11:49 B Burggraaf R Hibber 4.0 Archambault 32
2 S47 MRS OVERNEWTON RMYS 04:58:04 1.055 05:14:28 Leslie Norton 3.0 Bavaria Match 38
3 R25 SURPRISE RYCV 05:42:49 0.928 05:18:08 David Ellis 2.0 Borresen BB10

Results by : TopYacht Software

Back |  Close Window |  Print This Page


Skandia Geelong Week