Skandia Geelong Week

TEAMS

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Race 2   (23/01/2009)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  26/01/2009  09:22:18

PLEASE SCROLL DOWN FOR FULL RESULTS

Division 1 IRC results Start : 14:35:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 R55 LIVING DOLL RYCV 01:30:22 1.394 02:05:58 Michael Hiatt 17.0 Farr 55
2 6952 WOT NOW CYCA 01:33:36 1.354 02:06:44 Graeme Wood 16.0 Judel Vrolijk 52
3 SM46 DEKADENCE SYC 01:46:21 1.200 02:07:37 Philip Coombs 15.0 DK46
4 98888 LIMIT CYCA 01:25:23 1.495 02:07:39 Alan Brierty 14.0 reichel-pugh 62
5 YC46 EXILE CYCSA 01:46:37 1.199 02:07:50 Nick George 13.0 DK46
6 SM5200 COUGAR II SYC 01:35:12 1.348 02:08:20 Alan Whiteley 12.0 TP52
7 AUS60000 LOKI CYCA 01:26:07 1.492 02:08:29 Cameron Miles 11.0 REICHEL PUGH 63
8 G4646R EXTASEA RGYC 01:48:27 1.203 02:10:28 Paul Buchholz 10.0 DK46
9 52566 BLACKJACK RQYS 01:21:46 1.599 02:10:45 Mark Demilio 9.0 Riechel Pugh 66
10 R50 SHOGUN RGYC 01:39:55 1.311 02:10:59 Robert Hanna 8.0 Cookson 50
11 M10 SKANDIA MYC 01:15:47 1.744 02:12:10 Grant Wharington 7.0 Jones 98 Maxi
12 M330 SHAMROCK MYC 01:44:01 1.271 02:12:12 Tony Donnellan 6.0 Reichel Pugh
13 B45 RUSH RBYC 01:47:52 1.229 02:12:34 Ian Paterson 5.0 Farr 45
14 YC3300 SECRET MENS BUSINESS CYCSA 01:42:53 1.299 02:13:39 Geoff Boettcher 4.0 REICHEL PUGH
15 SM2008 AUDI CENTRE MELBOURN SYC 01:42:01 1.311 02:13:45 Chris Dare 3.0 CORBY IRC 49
16 5226 ONESTEEL RGYC 02:03:04 1.150 02:21:32 Frazer Read 2.0 Steiner 29 - Custom

Division 2 IRC results Start : 14:50:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 Q345 ALEGRIA RQYS 01:09:12 1.094 01:15:42 Rod Jones 9.0 Archambault A40rc
2 B26 REVERIE RBYC 01:08:16 1.123 01:16:40 Alan Woodward 8.0 Beneteau FIRST 45
3 R1121 EXECUTIVE DECISION RYCV 01:17:55 1.007 01:18:28 Grant Botica 7.0 Adams 10
4 YC5974 TRUE NORTH CYCSA 01:15:01 1.063 01:19:45 Andrew Saies 6.0 Beneteau 40.7
5 B2 JUST A MINOR HICKUP RBYC 01:11:52 1.131 01:21:17 Peter Coleman 5.0 Hick 39 R/C
6 AUS3093 ASTERIX RQYS 01:15:25 1.089 01:22:08 Colin Loel 4.0 Mumm30
7 S14 GIENAH RMYS 01:17:53 1.069 01:23:15 Rod Miller 3.0 Seaquest RP36
8 M9000 GEOMATIC JOKER MYC 01:16:36 1.093 01:23:43 Grant Chipperfield 2.0 Lyons/Jarkan 39

Division 3 IRC results Start : 15:00:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 R25 SURPRISE RYCV 01:21:58 0.928 01:16:04 David Ellis 4.0 Borresen BB10
2 S47 MRS OVERNEWTON RMYS 01:22:49 1.055 01:27:22 Leslie Norton 3.0 Bavaria Match 38
3 S62 REMEDY RMYS 01:28:37 1.043 01:32:26 B Burggraaf R Hibber 2.0 Archambault 32

Results by : TopYacht Software

Back |  Close Window |  Print This Page


Skandia Geelong Week