Skandia Geelong Week

TEAMS

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Race 1   (23/01/2009)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  26/01/2009  09:21:51

PLEASE SCROLL DOWN FOR FULL RESULTS

Division 1 IRC results Start : 13:00:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 R55 LIVING DOLL RYCV 56:06 1.394 01:18:12 Michael Hiatt 16.0 Farr 55
2 6952 WOT NOW CYCA 58:25 1.354 01:19:06 Graeme Wood 15.0 Judel Vrolijk 52
3 AUS60000 LOKI CYCA 53:02 1.492 01:19:08 Cameron Miles 14.0 REICHEL PUGH 63
4 SM46 DEKADENCE SYC 01:08:13 1.200 01:21:52 Philip Coombs 13.0 DK46
5 G4646R EXTASEA RGYC 01:08:06 1.203 01:21:56 Paul Buchholz 12.0 DK46
6 52566 BLACKJACK RQYS 51:23 1.599 01:22:10 Mark Demilio 11.0 Riechel Pugh 66
7 R50 SHOGUN RGYC 01:02:49 1.311 01:22:21 Robert Hanna 10.0 Cookson 50
8 YC46 EXILE CYCSA 01:09:01 1.199 01:22:45 Nick George 9.0 DK46
9 SM2008 AUDI CENTRE MELBOURN SYC 01:03:23 1.311 01:23:06 Chris Dare 8.0 CORBY IRC 49
10 M330 SHAMROCK MYC 01:05:43 1.271 01:23:32 Tony Donnellan 7.0 Reichel Pugh
11 YC3300 SECRET MENS BUSINESS CYCSA 01:04:25 1.299 01:23:41 Geoff Boettcher 6.0 REICHEL PUGH
12 SM5200 COUGAR II SYC 01:02:10 1.348 01:23:48 Alan Whiteley 5.0 TP52
13 5226 ONESTEEL RGYC 01:13:04 1.150 01:24:02 Frazer Read 4.0 Steiner 29 - Custom
14 B45 RUSH RBYC 01:08:52 1.229 01:24:38 Ian Paterson 3.0 Farr 45
15 M10 SKANDIA MYC 48:37 1.744 01:24:47 Grant Wharington 2.0 Jones 98 Maxi
DSQ 98888 LIMIT CYCA   1.495   Alan Brierty 0.0 reichel-pugh 62

Division 2 IRC results Start : 13:00:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 YC5974 TRUE NORTH CYCSA 43:07 1.063 45:50 Andrew Saies 9.0 Beneteau 40.7
2 B2 JUST A MINOR HICKUP RBYC 40:37 1.131 45:56 Peter Coleman 8.0 Hick 39 R/C
3 Q345 ALEGRIA RQYS 42:46 1.094 46:47 Rod Jones 7.0 Archambault A40rc
4 B26 REVERIE RBYC 42:01 1.123 47:11 Alan Woodward 6.0 Beneteau FIRST 45
5 R1121 EXECUTIVE DECISION RYCV 47:22 1.007 47:42 Grant Botica 5.0 Adams 10
6 M9000 GEOMATIC JOKER MYC 45:28 1.093 49:42 Grant Chipperfield 4.0 Lyons/Jarkan 39
7 S14 GIENAH RMYS 47:16 1.069 50:32 Rod Miller 3.0 Seaquest RP36
8 AUS3093 ASTERIX RQYS 48:10 1.089 52:27 Colin Loel 2.0 Mumm30

Division 3 IRC results Start : 13:10:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 R25 SURPRISE RYCV 55:04 0.928 51:06 David Ellis 4.0 Borresen BB10
2 S47 MRS OVERNEWTON RMYS 50:13 1.055 52:59 Leslie Norton 3.0 Bavaria Match 38
3 S62 REMEDY RMYS 57:28 1.043 59:56 B Burggraaf R Hibber 2.0 Archambault 32

Results by : TopYacht Software

Back |  Close Window |  Print This Page


Skandia Geelong Week