Skandia Geelong Week

Sunsail Cruising With Spinnaker

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  26/01/2009  14:48:02

PLEASE SCROLL DOWN FOR FULL RESULTS

Series Results [EHC] for Division 1 up to Race 3 (Drops = 0)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Design Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   6785 AILERON Henk Welleman RPAYC Sydney 36CR 16.00 8.00 5.00 3.00
2   6107 THE SECRETARY George Shaw SYC J44 18.00 11.00 6.00 1.00
3   SM178 ALIBI Dennis Hambleton SYC Sydney 36CR 23.50 1.00 20.50 2.00
4   G154 PEREGRINE Barry Walker RGYC SYDNEY 36S 25.00 12.00 4.00 9.00
5 3.0S H2002 LEETO Bruce McCraken HBYC Beneteau 36.7 26.00 3.00 2.00 21.00
6   G77 BAD INFLUENCE Bakker Splatt Wolff RGYC Jeanneau Odyssey 45 26.00 2.00 9.00 15.00
7   SM278 GALATEA Tony Thorburn SYC Swarbrick 111 30.00 5.00 14.00 11.00
8   R727 GALAXY Arch Burns RYCV Steinmann 32.00 7.00 15.00 10.00
9   5090 CYCLONE Stephen Keal BYC s keal/frers 37.00 17.00 3.00 17.00
10   R32747 SERENITY III Denis Spinley RYCV S S Custom 52 39.00 18.00 8.00 13.00
11   G578 JIMMY BLACKSMITH John Sykes RGYC Adams 12 41.00 21.00 12.00 8.00
12   B367 JUST CHILLIN David Morrell RBYC Beneteau 36.7 44.00 13.00 7.00 24.00
13   G601 FABULOUS ACTION Jonathan Apted RGYC Adams 10.6 Fin Keel 45.00 9.00 11.00 25.00
14   B120 UNDER CAPRICORN Phil Bedlington RBYC Borresen 48.00 6.00 10.00 32.00
15   M123 WILD GOATS Peter Russell MYC Sydney 36CR 59.00 14.00 29.00 16.00
16   6784 TEAM WINDCRAFT Peter Hrones RPAYC Moody 45 DS 63.50 19.00 26.50 18.00
17   G55 FREELOADER Ian Begley RGYC Wauquiez C 40 64.00 10.00 17.00 37.00
18   G351 INSPIRATION Peter Cameron RGYC Lidgard 10.8 66.00 15.00 18.00 33.00
19   B129 SLICE OF HEAVEN Anthony Weeks RBYC Sayer 129 72.50 52.00C 1.00 19.50
20   MH169 SPRAYDRIFT Damien Ryan MHYC Jeanneau 45 73.50 16.00 26.50 31.00
21   G5352 UNCLE BUCK Gary Parker RGYC Lyons/30 77.00 20.00 19.00 38.00
22   G2377 OCEAN ROAD Russell Gray RGYC Beneteau 41.5 81.00 4.00 30.00 47.00
23   G9 FRENCH CONNECTION Brian Marshman RGYC Beneteau First 51 92.00 52.00C 28.00 12.00
24   G477 SAVOIR-FAIRE Malcolm Eaton RGYC Beneteau First 47.7 95.00 23.00 31.00 41.00
25   M27 TRIM Tony Grundy MYC Radford 35 Sprint 105.00 52.00C 23.00 30.00
26 4.0S H602 TURBO William Feore HBYC Adams 11.9 108.00 52.00C 52.00C 4.00
27   B4198 WIDE LOAD Rob Pitts RBYC Young 11 108.00 22.00 52.00C 34.00
28   SM4407 MUSKETEER Mick Welsh SYC Beneteau 447 109.00 52.00F 52.00F 5.00
29   S43 PORTOFINO Stuart Tait RMYS FARR 38 110.00 52.00C 52.00C 6.00
30   SM6 MOSHIO Damian Thomas SYC Elliott 16 111.00 52.00C 52.00C 7.00
31   R362 DUCKMOBILE David Seaman RYCV X-Yacht 362 Sport 112.50 52.00C 20.50 40.00
32 22.0S H777 SLINKY MALINKY Eric Marsh HBYC Northshore 370 s 113.00 52.00C 22.00 39.00
33   S13 HOW BIZARRE Scott Robinson RMYS Whiting 36 113.00 52.00C 25.00 36.00
34   R149 COUSIN IT Tony Fishley RYCV Adams 10.6 117.00 52.00C 13.00 52.00F
35   SM96 FREQUENT FLYER Vickery Trebilcock SYC Eliott 96 118.00 52.00C 52.00C 14.00
36   SM600 FUN AND GAMES Alan Edwards SYC Lidgard 120.00 52.00F 16.00 52.00Q
37   G81 ALSTAR John Goy RGYC Adams Radford 123.50 52.00C 52.00C 19.50
38   20300 OASIS David Keyes-Tilley SYC skye 51 125.00 52.00C 24.00 49.00
39   G300 NIMROD11 Ian Watson RGYC Farr 11.6 126.00 52.00C 52.00C 22.00
40   SM5000 MAGIC CARPET Dean Coates SYC PACIFIC 50 127.00 52.00C 52.00C 23.00
41   H237 ALEGRIA 2 Robert Tanner HBYC Dufour 40 130.00 52.00C 52.00C 26.00
42   G16 BUNDABERG John Kint RGYC Adams Radford 131.00 52.00C 52.00C 27.00
43   B3 NO FEARR Kevin Robinson RBYC Cookson 12 132.00 52.00C 52.00C 28.00
44   S54 MATRIX Keith ODonnell RMYS Inglis/Jones 39 133.00 52.00C 52.00C 29.00
45   R1060 TOMCAT II P Goodman/ Tanya Sta RYCV Adams 10.6 139.00 52.00C 52.00C 35.00
46   R912 WESTERN SUN John Raff RYCV Jeanneau 42 DS 146.00 52.00C 52.00C 42.00
47   G4747 GIGI Alex Drysdale RYGC Dufour 40 147.00 52.00C 52.00C 43.00
48   SM2005 K-YACHT-IC Wayne Frankcombe SYC Frers 38 148.00 52.00C 52.00C 44.00
49   G121 CONCORDIA Roy Nicholson RGYC Nautor Swan 53 149.00 52.00C 52.00C 45.00
50   B51 STILL SWEET REVENGE Michael Fortune RBYC Beneteau 447 150.00 52.00C 52.00C 46.00
51   AUS61 TIGRIS A Binks / Ian Lodewy RMYS Flying Tiger 10 152.00 52.00C 52.00F 48.00

Series Results [EHC] for Division 2 up to Race 3 (Drops = 0)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Design Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1 2.0S SM7314 FORZADO Bruce Dobbie SYC Farr 1020 26.00 2.00 14.00 10.00
2   SM5508 HUSH P Chalkley M Mcmanus SYC Cavalier 350SL 26.00 7.00 11.00 8.00
3 3.0S R30 SPECULATION Douglas Lithgow RYCV Noelex 30 30.00 9.00 3.00 18.00
4   R18 MONEYPENNY Peter Langford RYCV Northshore 38 30.00 13.00 4.00 13.00
5   R424 MILLENNIUM FALCON Mats Gamby RYCV S S 39 31.00 4.00 6.00 21.00
6   SM5426 OUT OF THE BLUE Gerard Young SYC Farr 37 32.00 18.00 7.00 7.00
7   B6219 CRACKERJACK Daryl Lea RBYC Beneteau First 367 35.00 5.00 15.00 15.00
8 3.0S 4994 STARLIGHT EXPRESS Steven Coulton HYC SS 36 36.00 3.00 16.00 17.00
9   R16 EMPARA Peter Abrahams RYCV Sydney 32 36.00 14.00 17.00 5.00
10 2.0S SM5533 BARINYA Gary Mulroyan SYC Cavalier 350sl 37.00 16.00 2.00 19.00
11 4.0S SM500 CAN CAN Bmorgan Rflew SYC Beneteau 347 First 37.00 20.00 13.00 4.00
12   B5151 CLIPPER III Gary Davison RBYC Bavaria 36 Cruiser 37.00 6.00 25.00 6.00
13   SM1068 COPYRIGHT Stuart Morrison-Jack SYC Wright 10 38.00 8.00 1.00 29.00
14   WT2 LEDA FREE David Conway WMYC Noelex 30 44.00 11.00 5.00 28.00
15   R450 MERCEDES III Martin Ryan RYCV KAUFMANN 47.00 22.00 24.00 1.00
16   B59 REDLINE Mark Burton RBYC Jeanneau Sunfast 36 50.00 1.00 9.00 40.00
17   M406 SEDUCTION Richard Nichols MYC Lidgard 34 52.00 28.00 21.00 3.00
18   R632 SALTY DOG Greg Cameron RYCV Beneteau First 31.7 54.00 12.00 18.00 24.00
19   B88 INGENUE Rosie Colahan RBYC Jeanneau SO 40 55.00 17.00 29.00 9.00
20   R172 PRIME NUMBER Peter Shell RYCV Farr 1104 59.00 21.00 27.00 11.00
21   B42 AS GOOD AS IT GETS David Atkinson RBYC Bavaria 42 Cruiser 60.50 26.00 22.50 12.00
22   G126 REVERIE Hunter Ian RGYC Farr 38 IMS 64.00 23.00 10.00 31.00
23   G120 BALTIC Peter Bone RGYC BAVARIA 38 CRUISER 78.00 19.00 26.00 33.00
24   B33 ADAMS RIB Sally Williams RBYC Cruising Adams 12m 86.00 15.00 57.00F 14.00
25   G276 BILLYCART Jock Forbes RGYC Atkinson 25 97.00 10.00 57.00S 30.00
26   SM212 RAZORS EDGE S E Lipman SYC Adams 10 With Cabin 101.00 57.00C 8.00 36.00
27   G37 SNOWBIRD Terry Reichl RGYC Cavalier 37 101.50 57.00C 22.50 22.00
28 12.0S SM385 FIREFOX Kim Beveridge SYC Beneteau 38 Foot 103.00 57.00C 12.00 34.00
29   S197 TAKE FIVE Jurgen Pfeiffer RMYS Swarbrick 97 103.00 57.00C 19.00 27.00
30   R202 NANGA MAI David Sterrett RYCV Peterson 46 107.00 27.00 57.00F 23.00
31   S91 SEA EAGLE Kevin Curtis RMYS Elliot 1050 112.00 57.00C 20.00 35.00
32   R374 MAGIC BULLET Leo Cantwell RYCV Cavalier 350sl 116.00 57.00C 57.00C 2.00
33   S381 NEW MORNING II Mark Buckley RMYS Northshore 38 119.00 57.00C 30.00 32.00
34   58 CUT LOOSE Nigel Berry HYC Noelex 30 125.00 25.00 57.00F 43.00
35 16.0S SM186 RUTHLESS John Geist SYC Northshore 38 130.00 57.00C 57.00C 16.00
36 24.0S G1125 FLEURIEU WARRIOR Trevor Brown RGYC NOELEX 30 130.00 24.00 57.00F 49.00
37   H624 GARISENDA Jeff Savage HBYC Cavalier 395 130.00 57.00C 28.00 45.00
38   SM220 WAVELENGTH Brendan Kruger SYC Farr 1020 134.00 57.00C 57.00C 20.00
39   R505 BANDWAGON David Painter RYCV Farr 1104 139.00 57.00C 57.00C 25.00
40   H166 NOELEEN 111 Andrew Hesselmans HBYC Steinman 40 140.00 57.00C 57.00F 26.00
41   R115 MAGIC Richard English RYCV beneteau 33.7first 151.00 57.00C 57.00C 37.00
42   R106 ADAMANT Jim Lynch RYCV Adams 152.00 57.00C 57.00C 38.00
43   1590 SILVER CLOUD Mark Holter MMYC Noelex 30 153.00 57.00C 57.00C 39.00
44   S90 RED DOG Gus Dawson RMYS Adams Cruising 10 155.00 57.00C 57.00C 41.00
45   SM430 WHITE POINTER John Sloan SYC Beneteau Oceanis 43 156.00 57.00C 57.00C 42.00
46   R12 WINDSPIRIT Terry Ohare RYCV Norseman 447 158.00 57.00C 57.00C 44.00
47   G60 THE BOOKIE John Garner RGYC Beneteau 41s5 160.00 57.00C 57.00C 46.00
48   S890 PACESETTER Tony Wing RMYS Elliott Yachts 161.00 57.00C 57.00F 47.00
49   B126 SILVER LADY Hugh Ellis BYS Simpson 44 162.00 57.00C 57.00C 48.00
50   R5351 GOFARR 2 Steve Thistlethwaite RBYC Nolelex 30 164.00 57.00C 57.00C 50.00
51   R5906 FARRNATIC Darren Stefan RVYC Farr 36 165.00 57.00C 57.00C 51.00
52   S396 DEEP END David Bleazby RMYS SS 36 171.00 57.00C 57.00C 57.00F
52   B5262 PRETTY WOMAN Roger Wale RBYC ELAN 434 171.00 57.00C 57.00C 57.00F
52   R2 CIRCE Colin Johnston RYCV Southern Ocean 12 m 171.00 57.00C 57.00C 57.00F
52   B158 LONGBOW Brian Pattinson RBYC Adams 10 171.00 57.00C 57.00C 57.00F
52   AUS116 MINI-BAR Andy Doolan RYCV Open 6.50 171.00 57.00C 57.00C 57.00F

Series Results [EHC] for Division 3 up to Race 3 (Drops = 0)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Design Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   H103 BIG BLUE Ryan Blackstock HBYC Triton 28 9.00 2.00 6.00 1.00
2   S46 EVASION Geoff Chambers RMYS Adams 31 13.50 1.00 9.50 3.00
3   793 STARDUST Lucy Townson RGYC Thunderbird 17.00 6.00 5.00 6.00
4   SM3550 FLEEKA Stephen Lynch SYC Beneteau 35s5 19.00 9.00 1.00 9.00
5   G163 DRY REACH Michael Jansen G Hick Quarter Ton 26.50 4.00 7.00 15.50
6   H341 ORLAN Peter Edwards HBYC Northshore 34 27.00 16.00 3.00 8.00
7   3499 MIRACLE Rod Meagher HYC Northshore 33 34.00 5.00 18.00 11.00
8   H66 PARAMOUR Ivan Knight HBYC Bluebird 22ft. 35.00 3.00 14.00 18.00
9   G209 MAVERICK Bill Lodge RGYC Magnum 8.5 45.00 7.00 11.00 27.00
10   SM773 MILESAHEAD Leon Calder SYC Duncanson 35 47.00 11.00 12.00 24.00
11   G4550 MUSKET David Purnell RGYC Adams Traditional 36 54.00 15.00 16.00 23.00
12 8.0S R144 RENDEZVOUS Tony Gibson RYCV Northshore 33 58.00 12.00 8.00 38.00
13   R303 COCO Barry Johnson RYCV Beneteau 32s5 58.00 10.00 15.00 33.00
14   H76 PURE LOGIC Tim Hooper HBYC Northshore 27 68.50 54.00C 9.50 5.00
15   SM98 DELL ERA Roger Lee SYC Carter 33 71.00 54.00C 4.00 13.00
16 10.0S G6 BLUE EAGLE Tom Woodlock RGYC Petersen 32 77.00 13.00 54.00Q 10.00
17   G239 TARA Graeme Walker RGYC Columbia34 77.00 18.00 17.00 42.00
18   S101 CHARDONNAY Kevin Barron RMYS Carter 30 84.00 54.00C 13.00 17.00
19   G248 ACONEX Geoff Sadler RGYC Bounty 35 89.00 14.00 54.00F 21.00
20   H241 SHADOW Ian Lewis HBYC   90.00 8.00 54.00F 28.00
21   B333 FOLIE A DEUX Sue Drummond RBYC Benetreau Cyclades 3 107.00 54.00C 19.00 34.00
22   2999 INFINITY Sean Hamilton HYC Adams 31 108.00 17.00 54.00F 37.00
23 2R 959 TAMBO 2 Bart Newman RGYC Thunderbird 110.00 54.00C 2.00 54.00R
24   G15 MURPHYS LAW Harry Farnell RGYC Mod Van Derstat 23 110.00 54.00C 54.00C 2.00
25   G2092 HIGHLAND GHOST Paul Douglas RGYC Carter 33 112.00 54.00C 54.00C 4.00
26   S201 NUEVO Michael Grabowsky RMYS Endeavour 26 115.00 54.00C 54.00C 7.00
27   B280 SPINDRIFT Stuart Lyon RBYC Van De Stadt 34 120.00 54.00C 54.00C 12.00
28   G1259 WEREWOLF Fraser Rudland RGYC Thunderbird 122.00 54.00C 54.00C 14.00
29   S660 SPIRIT Paul Murphy RMYS Pittwater 30 123.50 54.00C 54.00C 15.50
30   62 TOP SHELF Alex Hall SYC Magnum 85 127.00 54.00C 54.00C 19.00
31   G27 WINDSWEPT Ray Orr RGYC Beneteau 38 128.00 54.00C 54.00C 20.00
32   H380 ESPRIT Jackson/ Williamsz HBYC S80 130.00 54.00C 54.00F 22.00
33   G131 LEAGUE OF GENTLEMEN John Mackay RGYC Blazer 740 133.00 54.00C 54.00C 25.00
34   S55 AVANALE Philip Battey RMYS SS Defiance 30 134.00 54.00C 54.00C 26.00
35   R447 BRAVADO Lindsay Butler RYCV Currawong 30 137.00 54.00C 54.00C 29.00
36   S320 UBIQUE David Steel RMYS Beneteau Oceans 320 138.00 54.00C 54.00C 30.00
37   H4033 SEA LION 2 Ross Magor HBYC Northshore 33 139.00 54.00C 54.00C 31.00
38   G122 BANSHEE Eddie Becker RGYC S S 30 140.00 54.00C 54.00C 32.00
39   SM189 AIRWAVES Ian Wagland SYC Traditional 30 143.00 54.00C 54.00C 35.00
40   G41B HARMONY Bob Balding NONE   144.00 54.00C 54.00C 36.00
41   R251 MORNING STAR Patrick Clarke RYCV SS 34 147.00 54.00C 54.00C 39.00
42   23 SEA-WEED Brian Farnsworth DYC South Coast 22 148.00 54.00C 54.00C 40.00
43   1218 CATALYST Shannon Dixon RGYC Thunderbird 149.00 54.00C 54.00C 41.00
44   H211 QUANTUM LEAP Neil Sellars HBYC HOLLAND 25 151.00 54.00C 54.00F 43.00
45   R4734 STARSHINE Tony Alexander RYCV Gibsea 372 152.00 54.00C 54.00C 44.00
46   G87 VERVE Peter De Young RGYC Magnum 8.5 162.00 54.00C 54.00C 54.00F
46   H50 ONEDIN Garry Cook H endeavour 26 162.00 54.00C 54.00C 54.00R
46   H27 MARY BRYANT Georgie Mitchell HBYC SpaceSailer 24 162.00 54.00C 54.00C 54.00C
46   B3007 FROMRUSSIAWITHLOVE Murray Hine RBYC Bavaria 30 Cruiser 162.00 54.00C 54.00C 54.00F
46   H2211 SPINNER David Bock HBYC Northshore 27 162.00 54.00C 54.00C 54.00F
46   R271 CAPRICE Clark Forbes RYCV Catalina 162.00 54.00C 54.00C 54.00F
46   SM5096 WIND CHARMER Stuart Marshall SYC Beneteau 285 162.00 54.00C 54.00C 54.00F
46   823 BARADINE Mick Devries RGYC Thunderbird 162.00 54.00C 54.00C 54.00F

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RAF S=DNS U=DUT V=AVG X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Results by : TopYacht Software

Back |  Close Window |  Print This Page

Skandia Geelong Week