Skandia Geelong Week

Sunsail Cruising With Spinnaker

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Race 2   (25/01/2009)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  26/01/2009  8:51:39

PLEASE SCROLL DOWN FOR FULL RESULTS

Division 1 EHC results Start : 12:30:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Fin Tim Design
1 B129 SLICE OF HEAVEN RBYC 02:55:05 0.865 02:31:27 Anthony Weeks 1.0 15:25:05 Sayer 129
2 H2002 LEETO HBYC 02:58:40 0.860 02:33:39 Bruce McCraken 2.0 15:28:40 Beneteau 36.7
3 5090 CYCLONE BYC 02:37:07 0.980 02:33:58 Stephen Keal 3.0 15:07:07 s keal/frers
4 G154 PEREGRINE RGYC 02:51:26 0.910 02:36:00 Barry Walker 4.0 15:21:26 SYDNEY 36S
5 6785 AILERON RPAYC 02:56:42 0.910 02:40:48 Henk Welleman 5.0 15:26:42 Sydney 36CR
6 6107 THE SECRETARY SYC 03:04:56 0.875 02:41:49 George Shaw 6.0 15:34:56 J44
7 B367 JUST CHILLIN RBYC 03:10:02 0.855 02:42:29 David Morrell 7.0 15:40:02 Beneteau 36.7
8 R32747 SERENITY III RYCV 03:04:27 0.915 02:48:46 Denis Spinley 8.0 15:34:27 S S Custom 52
9 G77 BAD INFLUENCE RGYC 03:18:38 0.850 02:48:50 Bakker Splatt Wolff 9.0 15:48:38 Jeanneau Odyssey 45
10 B120 UNDER CAPRICORN RBYC 03:20:30 0.853 02:51:02 Phil Bedlington 10.0 15:50:30 Borresen
11 G601 FABULOUS ACTION RGYC 03:20:56 0.860 02:52:48 Jonathan Apted 11.0 15:50:56 Adams 10.6 Fin Keel
12 G578 JIMMY BLACKSMITH RGYC 03:23:39 0.850 02:53:06 John Sykes 12.0 15:53:39 Adams 12
13 R149 COUSIN IT RYCV 03:19:15 0.870 02:53:21 Tony Fishley 13.0 15:49:15 Adams 10.6
14 SM278 GALATEA SYC 03:24:20 0.850 02:53:41 Tony Thorburn 14.0 15:54:20 Swarbrick 111
15 R727 GALAXY RYCV 03:21:26 0.870 02:55:15 Arch Burns 15.0 15:51:26 Steinmann
16 SM600 FUN AND GAMES SYC 03:23:54 0.860 02:55:21 Alan Edwards 16.0 15:53:54 Lidgard
17 G55 FREELOADER RGYC 03:24:52 0.860 02:56:11 Ian Begley 17.0 15:54:52 Wauquiez C 40
18 G351 INSPIRATION RGYC 03:27:31 0.850 02:56:23 Peter Cameron 18.0 15:57:31 Lidgard 10.8
19 G5352 UNCLE BUCK RGYC 03:25:06 0.865 02:57:25 Gary Parker 19.0 15:55:06 Lyons/30
20 R362 DUCKMOBILE RYCV 03:24:57 0.870 02:58:18 David Seaman 20.5 15:54:57 X-Yacht 362 Sport
20 SM178 ALIBI SYC 03:18:07 0.900 02:58:18 Dennis Hambleton 20.5 15:48:07 Sydney 36CR
22 H777 SLINKY MALINKY HBYC 03:27:42 0.860 02:58:37 Eric Marsh 22.0 15:57:42 Northshore 370 s
23 M27 TRIM MYC 03:16:28 0.910 02:58:47 Tony Grundy 23.0 15:46:28 Radford 35 Sprint
24 20300 OASIS SYC 03:30:53 0.850 02:59:15 David Keyes-Tilley 24.0 16:00:53 skye 51
25 S13 HOW BIZARRE RMYS 03:26:18 0.870 02:59:29 Scott Robinson 25.0 15:56:18 Whiting 36
26 6784 TEAM WINDCRAFT RPAYC 03:30:22 0.855 02:59:52 Peter Hrones 26.5 16:00:22 Moody 45 DS
26 MH169 SPRAYDRIFT MHYC 03:26:44 0.870 02:59:52 Damien Ryan 26.5 15:56:44 Jeanneau 45
28 G9 FRENCH CONNECTION RGYC 03:23:53 0.885 03:00:26 Brian Marshman 28.0 15:53:53 Beneteau First 51
29 M123 WILD GOATS MYC 03:19:07 0.910 03:01:12 Peter Russell 29.0 15:49:07 Sydney 36CR
30 G2377 OCEAN ROAD RGYC 03:35:39 0.855 03:04:23 Russell Gray 30.0 16:05:39 Beneteau 41.5
31 G477 SAVOIR-FAIRE RGYC 03:16:46 0.980 03:12:50 Malcolm Eaton 31.0 15:46:46 Beneteau First 47.7
DNF AUS61 TIGRIS RMYS   0.950   A Binks / Ian Lodewy 52.0   Flying Tiger 10
DNF SM4407 MUSKETEER SYC   0.945   Mick Welsh 52.0   Beneteau 447

Division 2 EHC results Start : 12:35:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Fin Tim Design
1 SM1068 COPYRIGHT SYC 03:27:43 0.770 02:39:56 Stuart Morrison-Jack 1.0 16:02:43 Wright 10
2 SM5533 BARINYA SYC 03:19:47 0.805 02:40:50 Gary Mulroyan 2.0 15:54:47 Cavalier 350sl
3 R30 SPECULATION RYCV 03:21:14 0.800 02:40:59 Douglas Lithgow 3.0 15:56:14 Noelex 30
4 R18 MONEYPENNY RYCV 03:18:27 0.815 02:41:44 Peter Langford 4.0 15:53:27 Northshore 38
5 WT2 LEDA FREE WMYC 03:24:03 0.800 02:43:14 David Conway 5.0 15:59:03 Noelex 30
6 R424 MILLENNIUM FALCON RYCV 03:37:48 0.750 02:43:21 Mats Gamby 6.0 16:12:48 S S 39
7 SM5426 OUT OF THE BLUE SYC 03:23:10 0.810 02:44:34 Gerard Young 7.0 15:58:10 Farr 37
8 SM212 RAZORS EDGE SYC 03:23:30 0.810 02:44:50 S E Lipman 8.0 15:58:30 Adams 10 With Cabin
9 B59 REDLINE RBYC 03:32:42 0.775 02:44:51 Mark Burton 9.0 16:07:42 Jeanneau Sunfast 36
10 G126 REVERIE RGYC 03:17:32 0.835 02:44:56 Hunter Ian 10.0 15:52:32 Farr 38 IMS
11 SM5508 HUSH SYC 03:21:27 0.820 02:45:11 P Chalkley M Mcmanus 11.0 15:56:27 Cavalier 350SL
12 SM385 FIREFOX SYC 03:32:11 0.785 02:46:34 Kim Beveridge 12.0 16:07:11 Beneteau 38 Foot
13 SM500 CAN CAN SYC 03:17:20 0.845 02:46:45 Bmorgan Rflew 13.0 15:52:20 Beneteau 347 First
14 SM7314 FORZADO SYC 03:34:03 0.780 02:46:58 Bruce Dobbie 14.0 16:09:03 Farr 1020
15 B6219 CRACKERJACK RBYC 03:20:24 0.835 02:47:20 Daryl Lea 15.0 15:55:24 Beneteau First 367
16 4994 STARLIGHT EXPRESS HYC 03:31:59 0.790 02:47:28 Steven Coulton 16.0 16:06:59 SS 36
17 R16 EMPARA RYCV 03:17:12 0.850 02:47:37 Peter Abrahams 17.0 15:52:12 Sydney 32
18 R632 SALTY DOG RYCV 03:32:19 0.790 02:47:44 Greg Cameron 18.0 16:07:19 Beneteau First 31.7
19 S197 TAKE FIVE RMYS 03:24:35 0.820 02:47:46 Jurgen Pfeiffer 19.0 15:59:35 Swarbrick 97
20 S91 SEA EAGLE RMYS 03:19:29 0.845 02:48:34 Kevin Curtis 20.0 15:54:29 Elliot 1050
21 M406 SEDUCTION MYC 03:25:34 0.830 02:50:37 Richard Nichols 21.0 16:00:34 Lidgard 34
22 B42 AS GOOD AS IT GETS RBYC 03:25:38 0.835 02:51:42 David Atkinson 22.5 16:00:38 Bavaria 42 Cruiser
22 G37 SNOWBIRD RGYC 03:34:38 0.800 02:51:42 Terry Reichl 22.5 16:09:38 Cavalier 37
24 R450 MERCEDES III RYCV 03:28:48 0.830 02:53:18 Martin Ryan 24.0 16:03:48 KAUFMANN
25 B5151 CLIPPER III RBYC 03:40:56 0.785 02:53:26 Gary Davison 25.0 16:15:56 Bavaria 36 Cruiser
26 G120 BALTIC RGYC 03:35:25 0.810 02:54:29 Peter Bone 26.0 16:10:25 BAVARIA 38 CRUISER
27 R172 PRIME NUMBER RYCV 03:44:39 0.795 02:58:36 Peter Shell 27.0 16:19:39 Farr 1104
28 H624 GARISENDA HBYC 03:33:06 0.840 02:59:00 Jeff Savage 28.0 16:08:06 Cavalier 395
29 B88 INGENUE RBYC 03:49:17 0.800 03:03:26 Rosie Colahan 29.0 16:24:17 Jeanneau SO 40
30 S381 NEW MORNING II RMYS 03:52:54 0.810 03:08:39 Mark Buckley 30.0 16:27:54 Northshore 38
DNF 58 CUT LOOSE HYC   0.810   Nigel Berry 57.0   Noelex 30
DNF B33 ADAMS RIB RBYC   0.800   Sally Williams 57.0   Cruising Adams 12m
DNF G1125 FLEURIEU WARRIOR RGYC   0.800   Trevor Brown 57.0   NOELEX 30
DNF H166 NOELEEN 111 HBYC   0.800   Andrew Hesselmans 57.0   Steinman 40
DNF R202 NANGA MAI RYCV   0.765   David Sterrett 57.0   Peterson 46
DNF S890 PACESETTER RMYS   0.800   Tony Wing 57.0   Elliott Yachts
DNS G276 BILLYCART RGYC   0.750   Jock Forbes 57.0   Atkinson 25

Division 3 EHC results Start : 12:40:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Fin Tim Design
1 SM3550 FLEEKA SYC 03:10:46 0.750 02:23:04 Stephen Lynch 1.0 15:50:46 Beneteau 35s5
2 959 TAMBO 2 RGYC 03:15:15 0.735 02:23:30 Bart Newman 2.0 15:55:15 Thunderbird
3 H341 ORLAN HBYC 03:10:03 0.760 02:24:26 Peter Edwards 3.0 15:50:03 Northshore 34
4 SM98 DELL ERA SYC 03:18:40 0.740 02:27:01 Roger Lee 4.0 15:58:40 Carter 33
5 793 STARDUST RGYC 03:21:45 0.730 02:27:17 Lucy Townson 5.0 16:01:45 Thunderbird
6 H103 BIG BLUE HBYC 03:45:39 0.660 02:28:56 Ryan Blackstock 6.0 16:25:39 Triton 28
7 G163 DRY REACH G 03:23:12 0.735 02:29:21 Michael Jansen 7.0 16:03:12 Hick Quarter Ton
8 R144 RENDEZVOUS RYCV 03:18:01 0.755 02:29:30 Tony Gibson 8.0 15:58:01 Northshore 33
9 H76 PURE LOGIC HBYC 03:37:11 0.690 02:29:51 Tim Hooper 9.5 16:17:11 Northshore 27
9 S46 EVASION RMYS 03:38:45 0.685 02:29:51 Geoff Chambers 9.5 16:18:45 Adams 31
11 G209 MAVERICK RGYC 03:33:25 0.710 02:31:32 Bill Lodge 11.0 16:13:25 Magnum 8.5
12 SM773 MILESAHEAD SYC 03:22:12 0.750 02:31:39 Leon Calder 12.0 16:02:12 Duncanson 35
13 S101 CHARDONNAY RMYS 03:40:27 0.700 02:34:19 Kevin Barron 13.0 16:20:27 Carter 30
14 H66 PARAMOUR HBYC 03:54:03 0.680 02:39:09 Ivan Knight 14.0 16:34:03 Bluebird 22ft.
15 R303 COCO RYCV 03:32:53 0.750 02:39:40 Barry Johnson 15.0 16:12:53 Beneteau 32s5
16 G4550 MUSKET RGYC 03:39:43 0.760 02:46:59 David Purnell 16.0 16:19:43 Adams Traditional 36
17 G239 TARA RGYC 03:57:02 0.705 02:47:06 Graeme Walker 17.0 16:37:02 Columbia34
18 3499 MIRACLE HYC 03:43:02 0.755 02:48:23 Rod Meagher 18.0 16:23:02 Northshore 33
19 B333 FOLIE A DEUX RBYC 03:58:57 0.715 02:50:51 Sue Drummond 19.0 16:38:57 Benetreau Cyclades 3
DNF 2999 INFINITY HYC   0.685   Sean Hamilton 54.0   Adams 31
DNF G248 ACONEX RGYC   0.710   Geoff Sadler 54.0   Bounty 35
DNF H211 QUANTUM LEAP HBYC   0.680   Neil Sellars 54.0   HOLLAND 25
DNF H241 SHADOW HBYC   0.655   Ian Lewis 54.0    
DNF H380 ESPRIT HBYC   0.760   Jackson/ Williamsz 54.0   S80
DSQ G6 BLUE EAGLE RGYC   0.760   Tom Woodlock 54.0   Petersen 32

Results by : TopYacht Software

Back |  Close Window |  Print This Page


Skandia Geelong Week