Skandia Geelong Week

Skilled Cruising Non Spinnaker

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  26/01/2009  14:46:16

PLEASE SCROLL DOWN FOR FULL RESULTS

Series Results [EHC] for Division 8 up to Race 3 (Drops = 0)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Design Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   R94 ANA Zrinko Levar RYCV Holland 33 11.00 4.00 3.00 4.00
2   G222 BRAVEHEART Jack Engwerda RGYC Adams Traditional 15.00 6.00 8.00 1.00
3   G92 PANACHE Daryl Speakman RGYC Holland 17.00 9.00 6.00 2.00
4   G34 LIQUID ASSET Paul Smedley RGYC Duncanson 34 21.00 7.00 2.00 12.00
5   SM2000 LIONHEART Geoff Middleton SYC SS 34 23.00 10.00 10.00 3.00
6   G5789 SAMINIO Austin Swain RGYC Farr 38 Ims 32.00 14.00 9.00 9.00
7   SM280 TRESOR Andrew Stopp SYC Cavalier 37 37.00 11.00 7.00 19.00
8   G3902 MIRAGE Fergus McPherson RGYC Beneteau 38 42.00 12.00 5.00 25.00
9   G45 BOLLE Jan Van Hulsan RGYC H-28 54.00 2.00 1.00 51.00F
10   H2621 DE JA BLUE John Neilson HBYC Northshore 33 62.00 51.00C 4.00 7.00
11   G224 CHAMPION Steve Williams RGYC Van De Stadt Pion 69.00 5.00 51.00C 13.00
12   8118 CITY LIMITS Richard Ince RGYC Chico 50 77.00 15.00 11.00 51.00F
13   G312 LUCKY LADY Ray Goodwin RGYC Columbia 27 103.00 1.00 51.00F 51.00F
14   G7193 DYNAMIC Dennis Hill RGYC sonata 7 105.00 3.00 51.00C 51.00F
15   SM2126 SCALLYWAG Steve Hill SYC S S Defiance 30 107.00 51.00C 51.00C 5.00
16   G46 KALANNA Tony Coxall RGYC catalina 320 108.00 51.00C 51.00C 6.00
17 3R S124 EXOCET Max Nankervis RMYS Viking 110.00 8.00 51.00F 51.00F
18   G63 MARAID Peter Gillett RGYC Duncanson 40 110.00 51.00C 51.00C 8.00
19   G8 BLUE MAX Leo Gold RGYC DAVIDSON 40 112.00 51.00C 51.00C 10.00
20   S163 WOODSTOCK Anthony Barbour RMYS Holland 25 113.00 51.00C 51.00C 11.00
21   G41 MARYHEL Garry Bigmore RGYC MacGregor 26M 115.00 13.00 51.00C 51.00F
22   B39 EMMA-KATE Rodney Watson RBYC Jeaneau 39DS 116.00 51.00C 51.00C 14.00
23   B68 JADE ROSE Ian Brownhill RBYC ADAMS 40 117.00 51.00C 51.00C 15.00
24   G204 RUFFIAN Ray OKeefe RGYC UFO 34 118.00 51.00C 51.00C 16.00
25   G286 HANDS OFF Grant Stquentin RGYC Hanse 371 119.00 51.00C 51.00C 17.00
26   SM551 FREE SPIRIT C Pukallus S Bowes SYC Cavalier 975 120.00 51.00C 51.00C 18.00
27   B376 CURRENT AFFAIR William Emerson B HUNTER 376 122.00 51.00C 51.00C 20.00
28   R108 ELLEN LEWIS Stephen Lake RYCV H28 123.00 51.00C 51.00C 21.00
29   B4958 MONDOVELA Richard Studham RBYC Beneteau Oceanis 390 124.00 51.00C 51.00C 22.00
30   S180 OLEANA Howard Lokon RMYS Malo 96 125.00 51.00C 51.00C 23.00
31   G29 BLUE LADY Roger Ganly RGYC Challenger 39 126.00 51.00C 51.00F 24.00
32   JC450 ELEGANCE Chris Jones RGYC Beneteau 38 128.00 51.00C 51.00C 26.00
33   G311 EVENING STAR Greg Lyons RGYC SPARKMAN STEPHENS 3 129.00 51.00C 51.00C 27.00
34   SM5277 L ATTITUDE John Fiske SYC Sigma35 130.00 51.00C 51.00C 28.00
35   G112 MOTIVATION David Coyne RGYC ADAMS 12 131.00 51.00C 51.00C 29.00
36   TBA DALLIANCE Robert Hanke RBYC Zeston 40 132.00 51.00C 51.00C 30.00
37   R301 SEAWEED Matthew Jones SYC Seaway 25 133.00 51.00C 51.00C 31.00
38   G25 ELIA Leo Nyhof RGYC Olympic 42 153.00 51.00C 51.00C 51.00F
38   B7681 ISLAND TRADER Robert Hand RBYC Farr 1020 153.00 51.00C 51.00C 51.00F
38   B695 JEAN Barry Dean FYC Catalina 320 153.00 51.00C 51.00F 51.00F
38   B3091 CATWALK Roger Walker RBYC CATALINA 309 153.00 51.00C 51.00C 51.00F
38   B309 CORAL LEE Graham Pratt RBYC Bavaria 30 153.00 51.00C 51.00C 51.00F
38   56 BREEZE Bruce Caldwell SYC Sunbird 25 153.00 51.00C 51.00C 51.00F
38   MK GICHIGOONIWAWWA John Lewin STKM Sonata 26 153.00 51.00C 51.00C 51.00F
38   JG485 ESTRELLITA Michael Greaves MTYC Macgregor 26 s 153.00 51.00C 51.00C 51.00F
38   H54 CAREENING COVE Royce Blizzard HBYC Marauder 27 153.00 51.00C 51.00C 51.00F
38   H53 KARINA 2 Noel Robbins HBYC Endeavour 24 153.00 51.00C 51.00C 51.00F
38   G411 SUELAN Stuart Pyers RGYC LEXCAN 41 153.00 51.00C 51.00C 51.00F
38   G636 CHAPERONE Robert Van Den Bosch RGYC Jarkan 10.5 153.00 51.00C 51.00C 51.00F
38   G80 DETERMINATION Byron Gainger RGYC Roberts 36 153.00 51.00C 51.00C 51.00F

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RAF S=DNS U=DUT V=AVG X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Results by : TopYacht Software

Back |  Close Window |  Print This Page

Skandia Geelong Week