REFRESH or RELOAD each time you view race results!


Cruising Non Spinnaker

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Results by : TopYacht Software
Updated on :  27/01/2008  2:13:42 PM

Race 1     (26/01/2008) PROVISIONAL RESULTS

Back |  Close Window |  Print This Page

Division 8 EHC results Start : 09:30:00
Place Sail No Boat Name From Elapsd AHC HC Cor'd T Skipper Score Design
1 G312 LUCKY LADY RGYC 06:43:01 0.575 03:51:44 Ray Goodwin 1.0 Columbia 27
2 S124 EXOCET RMYS 06:38:35 0.630 04:11:06 Max Nankervis 2.0 Viking
3 G45 BOLLE RGYC 06:52:28 0.610 04:11:36 Jan Van Hulsan 3.0 H-28
4 R166 DEJA VU RYCV 05:47:05 0.740 04:16:50 Steven Carey 4.0 Dufour Classic 38
5 H2621 DE JA BLUE HBYC 05:49:43 0.752 04:22:59 John Neilson 5.0 Northshore 33
6 H27 MARY BRYANT HBYC 06:40:14 0.660 04:24:09 Georgie Mitchell 6.0 Spacesailer 24
7 B318 CONRAD RBYC 05:48:14 0.760 04:24:39 Ron Vandenberg 7.0 Conrad 40
8 B5262 PRETTY WOMAN RBYC 05:58:22 0.750 04:28:46 Roger Wale 8.0 Elan 434
9 B4442 STARDUST RBYC 06:08:51 0.730 04:29:16 Ignazio Parolini 9.0 Beneteau390
10 R301 SEA WEED MTYC 06:25:22 0.700 04:29:45 John Lewin 10.0 Seaway 25
11 B5151 CLIPPER III RBYC 05:48:59 0.780 04:32:12 Gary Davison 11.0 Bavaria 36
12 G167 SOUTHERN EXPRESS GYC 06:03:39 0.760 04:36:22 Tony Foss 12.0 Southern Ocean
13 SM2126 SCALLYWAG SYC 06:35:54 0.700 04:37:08 Steve Hill 13.0 S & S Defiance 30
14 S163 WOODSTOCK RMYS 06:44:22 0.690 04:39:01 Anthony Barbour 14.0 Holland 25
15 R251 MORNING STAR RYCV 06:19:37 0.740 04:40:55 Patrick Clarke 15.0 S&S 34
16 SM5277 LATTITUDE SYC 05:56:27 0.790 04:41:36 John Fiske 16.0 Sigma35
17 G286 HANDS OFF RGYC 05:49:54 0.805 04:41:40 Grant Stquentin 17.0 Hanse 371
18 SM2000 LIONHEART SYC 06:25:02 0.740 04:44:56 Geoff Middleton 18.0 S&S 34
19 SM2005 K-YACHT-IC SYC 05:43:45 0.840 04:48:45 Wayne Frankcombe 19.0 Frers 38
20 B68 JADE ROSE RBYC 06:03:43 0.795 04:49:09 Ian Brownhill 20.0 Adams 40
21 H53 KARINA 2 HBYC 07:24:19 0.655 04:51:02 Noel Robbins 21.5 Endeavour 24
21 SM962 FANDANGO SYC 06:03:48 0.800 04:51:02 Steve Richards 21.5 Bavaria 42 Cruiser
23 S320 UBIQUE RMYS 06:38:46 0.730 04:51:06 David Steel 23.0 Beneteau Oceans 320
24 SM430 CHANGING LATTITUDE SYC 05:48:37 0.840 04:52:50 Tim Little 24.0 Beneteau Oceanis 43
25 R1191 CHARISMA RYCV 05:52:50 0.845 04:58:09 Stuart Marshall 25.0 Farr
26 G204 RUFFIAN RGYC 06:35:52 0.755 04:58:53 Ray OKeefe 26.0 Ufo 34
27 JG485 ESTRELLITA MTYC 07:07:38 0.700 04:59:21 Michael Greaves 27.0 Macgregor 26 S
28 5789 SAMINIO RGYC 05:57:01 0.840 04:59:54 Austin Swain 28.0 Farr 38 Ims
29 B1140 PEGASUS RBYC 06:37:54 0.755 05:00:25 Roger Walker 29.0 Duncanson 35
30 G351 INSPIRATION RGYC 05:49:44 0.860 05:00:46 Peter Cameron 30.0 Lidgard 10.8
31 SM280 TRESOR SYC 06:09:32 0.820 05:03:01 Andrew Stopp 31.0 Cavalier 37
32 H14 TROUBADOUR HBYC 07:15:36 0.700 05:04:55 Paul Beresford 32.0 Adams Ketch
33 H777 SLINKY MALINKY HBYC 05:52:38 0.870 05:06:48 Eric Marsh 33.0 Northshore 370 S
34 G4444 ORION RGYC 06:12:42 0.850 05:16:48 Ian Baxter 34.0 Bavaria 38
35 G25 ELIA RGYC 06:42:02 0.800 05:21:38 Leo Nyhof 35.0 Olympic 42
36 G477 SAVOIR-FAIRE RGYC 05:43:56 0.980 05:37:03 Malcolm Eaton 36.0 Beneteau First 47.7
37 BB1890 CARPE DIEM RBYC 05:48:15 0.970 05:37:48 Elliot Verblun 37.0 Dufour 385
38 R912 WESTERN SUN RYCV 06:39:17 0.865 05:45:23 John Raff 38.0 Jeanneau 42 Ds
39 M704 DUFOURNOW RGYC 06:41:52 0.880 05:53:39 Brendon Lee 39.0 Dufour 36
DNF G80 DETERMINATION RGYC   0.800   Byron Gainger 47.0 Roberts 36
DNF R29 NEW BRUNETTE RYCV   0.740   Andy Merlot 47.0 Custom
DNF SM4535 PANACHEIII SYC   0.785   Egils E Stokans 47.0 Salar 40
DNS 56 BREEZE SYC   0.640   Bruce Caldwell 47.0 Sunbird 25



Back |  Close Window |  Print This Page