REFRESH or RELOAD each time you view race results!

Back |  Refresh These Results |  Close Window |  Print This Page


Cruising Non Spinnaker ~ Skilled Trophy

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Results by : TopYacht Software
Updated on :  19/11/2007  22:00:00

PROVISIONAL RESULTS

PLEASE SCROLL DOWN FOR FULL RESULTS

SERIES RESULTS

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RAF S=DNS U=DUT V=AVG X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [PHD] for Division 4 up to Race 3 (Drops = 0)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Design Sers Score Race 3 Race 2 Race 1
1   SM2000 LIONHEART Geoff Middleton SM S&S 34 6.00 2.00 1.00 3.00
2   B5151 CLIPPERIII Gary Davison RBYC Bavaria 36 12.00 1.00 2.00 9.00
3   5789 SAMINIO Austin Swain RGYC Farr 38 Ims 26.00 4.00 3.00 19.00
4   SM378 CARNIE Andrew Stopp SYC Mottle 33 44.00 3.00 36.00F 5.00
5   H724 JADE Dawson Kalman HBYC Islander 36 57.00 36.00C 5.00 16.00
6   G167 SOUTHERNEXPRESS Tony Foss GYC Southern Ocean 58.00 5.00 36.00C 17.00
7   G29 BLUELADY Roger Ganly RGYC Challenger 39 63.00 36.00C 6.00 21.00
8   G4111 CASSATA Malcolm Eaton G Hanse 411 67.00 36.00C 4.00 27.00
9   B290 GIRTBYSEA James Neeson RBYC Bluewater 290 73.00 36.00C 36.00C 1.00
10   S121 BLUERIBBAND Terry Hill RMYS Columbia 27 74.00 36.00C 36.00C 2.00
11   S2603 KAKADU Tim Woods   Columbia 27 76.00 36.00C 36.00F 4.00
12   SM2126 SCALLYWAG Steve Hill SYC S & S Defiance 30 78.00 36.00C 36.00C 6.00
13 2R S124 EXOCET Max Nankervis RMYS Viking 79.00 36.00C 7.00 36.00R
14   SM1711 MYSTIQUEV John Smith SYC Cavalier 32 79.00 36.00C 36.00C 7.00
15   H27 MARYBRYANT Georgie Mitchell   Spacesailer 24 80.00 36.00C 36.00C 8.00
16   H34 SPIRIT Graeme Jackson HBYC Catalina 34 Mk 1 82.00 36.00C 36.00C 10.00
17   B318 CONRAD Ron Vandenberg RBYC Conrad 40 83.00 36.00C 36.00C 11.00
18   G523 FLIRTEUSE Bill Parker RG Beneteau 27.7 84.00 36.00C 36.00C 12.00
19   G381 DALLIANCEII Keir Rasmussen RGYC Beneteau 381 85.00 36.00C 36.00C 13.00
20   G1140 PEGASUS Roger Walker RGYC Duncanson 35 86.00 36.00C 36.00C 14.00
21   G27 WINDSWEPT Ray Orr RGYC Beneteau 38 87.00 36.00C 36.00C 15.00
22   S320 UBIQUE David Steel R M Y S Beneteu 32 90.00 36.00C 36.00C 18.00
23   G2092 HIGHLANDGHOST Paul Douglas RGYC Carter 33 92.00 36.00C 36.00C 20.00
24   G4444 ORION Ian Baxter RGYC Bavaria 38 94.00 36.00C 36.00C 22.00
25   H53 KARINA2 Noel Robbins HBYC Endeavour 24 95.00 36.00C 36.00F 23.00
26   JG485 ESTRELLITA Michael Greaves mtyc   96.00 36.00C 36.00C 24.00
27   SM1616 DELPHIAN Cecilie Murray SYC Mcintosh 47 97.00 36.00C 36.00C 25.00
28   B309 CORALLEE Graham Pratt RBYC Bavaria 30 98.00 36.00C 36.00C 26.00
29   G25 ELIA Leo Nyhof RGYC Olympic 42 100.00 36.00C 36.00C 28.00
30   S5 WISEOFTIME John Hart RMYS Farr 38 101.00 36.00C 36.00F 29.00
31   M704 DUFOURNOW Bredon Lee   Dufour 102.00 36.00C 36.00C 30.00
32   H14 TROUBADOUR Paul Beresford HBYC Adams Cutter Ketch 108.00 36.00C 36.00C 36.00F
32   B3007 FROMRUSSIAWITHLOVE Murray Hine RBYC Bavaria 30 Cruiser 108.00 36.00C 36.00C 36.00F
32   G636 CHAPERONE Robert Van Den Bosch RGYC Jarkan 10.5 108.00 36.00C 36.00C 36.00C
32   S831 JUSTINE Andrew Cumming RMYS Columbia 27 108.00 36.00C 36.00C 36.00C



Back |  Close Window |  Print This Page