REFRESH or RELOAD each time you view race results!

Back |  Refresh These Results |  Close Window |  Print This Page


Scotchman's Hill Div 2

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Results by : TopYacht Software
Updated on :  28/01/2006  9:44:07 PM

PROVISIONAL RESULTS

PLEASE SCROLL DOWN FOR FULL RESULTS

SERIES RESULTS

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RAF S=DNS U=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=No Data "(x.y)" Discarded)

Series Results [IRC] for Division 2 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Design Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   R34 SANDGROPER Geof Bagley RYCV Archambault A40 9.50 [11.00] 2.00 2.50 1.00 1.00 3.00
2   R25 SURPRISE Jon Klestadt RYCV Borresen Bb10 12.00 1.00 [13.00] 1.00 7.00 2.00 1.00
3   SM880 ALIEN Mike Welsh SYC Lidgard 22.50 4.00 6.00 6.50 2.00 4.00 [7.00]
4   SM748 VAPOUR TRAIL Shane La Peyre SYC Farr 1020 30.00 8.00 3.00 [14.00] 12.00 5.00 2.00
5   R40 EXTREME Andrew Clark BYS Adams 10 40.00 11.00 1.00 [17.00] 9.00 13.00 6.00
6   SM7681 ISLAND TRADER John Chatham SYC Farr 1020 41.50 9.00 7.00 10.50 [13.00] 6.00 9.00
7   R336 SWORDFISH TROMBONE Martyn Lavery RYCV Mbd 36 44.00 3.00 12.00 5.00 8.00 [17.00] 16.00
8   H8118 MERLION Eddie Mackevicius HBYC Beneteau 40.7 45.50 2.00 11.00 10.50 11.00 [12.00] 11.00
9   S47 MRS OVERNEWTON Leslie Norton   Bavaria Match 38 46.00 [18.00] 5.00 12.00 14.00 3.00 12.00
10 5.0S SM278 GALATEA Ben Thorburm SYC Swarbrick S111 49.00 14.00 14.00 9.00 [15.00] 7.00 5.00
11   SM74 BARNSTORMER Brian Barnes S.Y.C. Bavaria Match 35 49.00 6.00 9.00 15.00 [16.00] 11.00 8.00
12   SA18218 WILDGOOSE Chris Juttner CYCSA Nordic 40 52.50 13.00 [21.00] 6.50 10.00 8.00 15.00
13   R8338 MIDNIGHT RAMBLER David Cartan RYCV Hick 35 54.00 5.00 10.00 20.00 [20.00] 15.00 4.00
14   SM3200 MELALEUCA Tony Phillips SM Sydney 32 58.50 24.00C 4.00 2.50 4.00 24.00C [24.00C]
15   S275 ROLLER COASTER Ken Simpson S Adams 10 60.00 15.00 17.00 [19.00] 6.00 9.00 13.00
16   SM600 FUN AND GAMES Alan Edwards SYC Lidgard 64.00 24.00C 8.00 13.00 5.00 [24.00C] 14.00
17   SM5277 SKANDIA CONTRIBUTION Tim & Doris Little SYC Sigma 35 65.00 19.00 18.00 8.00 [21.00] 10.00 10.00
18   G990 CHIKARA Bill Trueman RGYC Dibley 10m 70.00 11.00 19.00 [23.00] 3.00 18.00 19.00
19   B63 SCHUSS Denis Mcconnell RBYC Beneteau 40.7 80.00 7.00 15.00 16.00 18.00 24.00C [24.00C]
20   B353 MAGAZAN 53 Nicholas Mcguigan RBYC Farr 1104 84.00 16.00 [20.00] 18.00 19.00 14.00 17.00
21   SM6142 WATERMARK 11 Graeme Watt S Y C Young 88 85.00 24.00C 16.00 4.00 17.00 24.00C [24.00C]
22   S6 BUSHIDO Peter Chapman RMYS Steinman 34 98.00 20.00 [23.00] 22.00 22.00 16.00 18.00
23   S213 OLD NICK Craig Thomas   Nicholson 45 99.00 17.00 22.00 21.00 [23.00] 19.00 20.00



Back |  Close Window |  Print This Page