REFRESH or RELOAD each time you view race results!

Back |  Refresh These Results |  Close Window |  Print This Page


Coca Cola Cruising ~ [4 Races]

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Results by : TopYacht Software
Updated on :  25/01/2005  18:23:43

PLEASE SCROLL DOWN FOR FULL RESULTS

SERIES RESULTS

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: B=BFD C=DNC D=DNE E=EXC F=DNF G=RDG L=Late Entrant O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RAF S=DNS U=DUT Z=ZFP Y=SCP #=No Data "(x.y)" Discarded)

Series Results [YV] for Division 1 up to Race 4 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Design Agg Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   G5901 SPIRIT OF RANI Ian Robottom RGYC Jeanneau 36 6.00 2.00 2.00 2.00 [8.00]
2   B88 INGENUE David James RBYC Jeanneau S/Odyssey40 7.00 3.00 3.00 1.00 [3.00]
3   M551 SUGOI Gary Fisher MORNINGTON Whitting 36 11.00 1.00 6.00 4.00 [13.00]
4   G9 FRENCH CONNECTION Brian Marshman RGYC Beneteau First 51 15.00 9.00 1.00 5.00 [12.00]
5 5.0S G194 IMOGENE Peter Edgar RGYC Joubert 44 20.00 [20.00C] 5.00 10.00 5.00
6   B76 DOLCE VITA Ken Karn RBYC BENETEAU 41s5 20.00 8.00 [20.00R] 6.00 6.00
7   G485 GITANA Ian Murray RGYC FARR IMS 38 21.00 7.00 4.00 [15.00] 10.00
8   R632 SALTY DOG Rick Pacey RYVC Beneteau First 31.7 23.00 5.00 9.00 9.00 [14.00]
9   G191 SAGA XI Grant Seamer RGYC Duncanson Offshore 3 24.00 [20.00R] 7.00 8.00 9.00
10 2.0S B5151 CLIPPER III Gary Davison RBYC Bavaria 36 25.00 20.00C [20.00C] 3.00 2.00
11   R202 NANGA MAI David Sterrett RYCV Peterson 46 25.00 10.00 11.00 [13.00] 4.00
12   B37 FREQUENT FLYER David Atkinson RBYC Bavaria 37 26.00 4.00 8.00 14.00 [20.00C]
13   G167 SOUTHERN EXPRESS Tony Foss RGYC Southern Ocean 27.00 6.00 10.00 11.00 [11.00]
14   G4954 INTENSE HEAT Mark Buyel RGYC young 780 33.00 20.00C [20.00C] 12.00 1.00
15   S275 ROLLERCOASTER Greg Bourne RMYS Adams 10 34.00 20.00C [20.00C] 7.00 7.00
16   R32747 SERENITY III Denis Spinley RYCV Sparkman and Stephen 43.00 [20.00C] 12.00 16.00 15.00
17   6150 SWORDFISH Hugh Ellis B northshore 38 60.00 20.00C 20.00C 20.00C [20.00C]
17   G121 CONCORDIA Roy Nicholson RGYC swan 53 60.00 20.00C 20.00C 20.00C [20.00F]
17   SM3530 RUBY'S REWARD Morry Rubenstein SYC Beneteau 473 60.00 20.00C 20.00C 20.00C [20.00C]



Series Results [YV] for Division 2 up to Race 4 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Design Agg Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   R424 MILLENNIUM FALCON Mats Gamby RYCV S&S 8.00 4.00 [7.00] 1.00 3.00
2   B30 TARINAKI Douglas Lacey RBYC COLUMBIA 9.00 [20.00C] 1.00 6.00 2.00
3   224 CHAMPION Steve Williams RGYC Van De Staadt 11.00 3.00 [5.00] 4.00 4.00
4   SM110 JOAN D'ARC Josh De Groot SYC Beneteau First 310 12.00 1.00 6.00 5.00 [10.00]
5   SM450 AURORA Michael Dontschuk SM NORTHSHORE 340 14.00 2.00 9.00 3.00 [11.00]
6   R303 COCO Barry Johnson RYCV Beneteau 32 S 5 15.00 5.00 [10.00] 2.00 8.00
7   M42 SHOESTRING Richard Nichols MYC Hall 17.00 8.00 2.00 [13.00] 7.00
8   S1363 SAVAGE Wayne Williams RMYS VANDER STATDT DB1 21.00 6.00 8.00 7.00 [12.00]
9   G222 BRAVEHEART Jack Engwerda RGYC ADAMS TRADITIONAL 22.00 10.00 [20.00C] 11.00 1.00
10   M2 SEA FOX David Phillips MYC Farr Phase 4 Cruiser 27.00 [20.00C] 4.00 9.00 14.00
11   G276 BILLYCART Jock Forbes RGYC Atkinson 25 28.00 20.00C 3.00 [20.00C] 5.00
12   G133 SIX FOOT TEN Geoff Baum RGYC Catalina 380 30.00 11.00 11.00 8.00 [13.00]
13   G239 TARA Graeme Walker RGYC Columbia 34 31.00 12.00 13.00 [14.00] 6.00
14   SM773 MILES AHEAD Leon Calder SYC Duncanson 35 34.00 9.00 [20.00R] 10.00 15.00
15   G2211 PREMONITION Paul Smedley RGYC Steinman 37.00 13.00 12.00 12.00 [17.00]
16 7.0S G301 TANGO TOO John Spinks RGYC Farr 9.2m 43.00 7.00 20.00F [20.00C] 16.00
17   G260 ELEGANCE Trevor Cuell G BENETEAU 381 43.00 20.00C 14.00 [20.00C] 9.00
18   H211 QUANTUM LEAP Kevin Lenepveu HBYC Holland 25 plus 4 50.00 [20.00C] 15.00 16.00 19.00
19   G131 LEAGUE OF GENTLEMEN Barry Holloway   Blazer 740 53.00 20.00C [20.00C] 15.00 18.00



Back |  Close Window |  Print This Page