Header Image

Wednesday Twilight

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Race 1   (4/10/2017)  Victorian Regional Channels

Updated:  22/10/2017  8:36:45 AM

Division 1 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH Skipper Fin Tim
1 G5038 CINQUANTE 01:30:01 1.016 01:31:27 1.112 Ian Murray 19:41:01
2 G138 PHOENIX 01:29:45 1.055 01:34:41 1.115 B & J Carnell 19:43:45
3 G1 SPIRIT 01:39:29 0.942 01:33:43 1.006 Dale Robertson 19:45:29
4 G4646R EXTASEA 01:27:44 1.141 01:40:06 1.141 Paul Buchholz 19:45:44
5 G126 REVERIE 01:46:30 0.890 01:34:47 0.940 Ian Hunter 19:48:30
6 G55 FREELOADER 01:50:05 0.920 01:41:17 0.909 Ian Begley 19:55:05
7 G6338 SHINING SEA 01:45:30 0.999 01:45:24 0.949 Robert Sutherland 19:55:30
8 G14 BALANCE 01:53:04 0.917 01:43:41 0.885 Chris Manton 19:57:04
9 G77 BAD INFLUENCE 01:50:38 0.945 01:44:33 0.905 M.Bakker J.Wolff 19:57:38
10 G1111 LARRIKEN 2 01:54:13 0.926 01:45:46 0.876 Darren Pickering 19:59:13
TLE G6865 ALLORA   0.863     Paul Smedley  
TLE G37 SNOWBIRD   0.870     Terry Reichl  
TLE G1166 DEJA VU   0.890     Bill Lodge  
TLE G5901 SPIRIT OF RANI   0.904     Phillip Francis  
TLE G411 SUELAN   0.899     Stuart Pyers  
TLE G32 SUNDANCING   0.913     Ian Robottom  
TLE G045 REAL LIFE   0.917     Daniel Field  
TLE G5906 GENTLEMENS' RELISH   0.936     John Mackay  
TLE G328 VALIANT   0.940     Gerard O Brien  
TLE G9 FRENCH CONNECTION   0.957     Brian Marshman  

Division 2 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH Skipper Fin Tim
1 G18 THE UGLY UNCLES 01:20:00 0.832 01:06:34 0.942 Geoff Newman 19:38:00
2 G10 BAJARYN 01:34:52 0.780 01:14:00 0.795 Greg Chalmers 19:48:52
3 1259 WEREWOLF 01:36:57 0.760 01:13:41 0.778 Fraser Rudland 19:48:57
4 G92 PANACHE 01:41:47 0.712 01:12:28 0.741 Michael Melican 19:49:47
5 G1125 FLEURIEU WARRIOR 01:38:08 0.775 01:16:03 0.768 Trevor Brown 19:51:08
6 G310 JOAN D'ARC 01:37:21 0.782 01:16:08 0.774 Douglas Gaylard 19:51:21
7 G133 6 FOOT 10 01:37:25 0.779 01:15:53 0.774 Geoff Baum 19:51:25
8 G1256 TIME OUT 01:42:42 0.734 01:15:23 0.734 Will Snell 19:52:42
9 G174 DIAMOND BELLE 01:37:46 0.816 01:19:47 0.771 Jonathan Apted 19:53:46
10 G2269 TWO FARR 01:39:59 0.800 01:19:59 0.754 Will Baum 19:54:59
TLE G296 INCH BY INCH   0.637     Peter Zwagerman  
TLE G747 MAGIC   0.685     Steve Hassell  
TLE G30 MAATSUYKER   0.691     William Newman  
TLE G360 ELIXIR   0.705     Chris Williams  
TLE G63 MARAID   0.751     Peter Gillett  
TLE G21 PATTERNMAKER   0.757     Stuart Dickson  
TLE G351 INSPIRATION   0.753     Peter Cameron  
TLE G120 BALTIC   0.813     Peter Bone  

Results by : TopYacht

Footer Image