Header Image

Saturday Aggregate

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Race 1   (7/10/2017) 

Updated:  22/10/2017  8:32:28 AM

Race 1 W/L

Division 1 PHS results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH Skipper Score Fin Tim ETOrd
1 G108 POCO LOCO 02:25:43 0.965 02:20:37 0.965 Cam Rae 1.0 16:25:43 1
2 G138 PHOENIX 02:46:19 0.938 02:36:00 0.845 B & J Carnell 2.0 16:46:19 2
TLE AUS710 VITESSE   0.840     D Farrimond / S Farrimond 4.0    
TLE G1 SPIRIT   0.844     Dale Robertson 4.0    
TLE G328 VALIANT   0.832     Gerard O Brien 4.0    
TLE G1111 LARRIKEN 2   0.883     Darren Pickering 4.0    
TLE G6338 SHINING SEA   0.930     Robert Sutherland 4.0    

Division 2 PHS results Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH Skipper Score Fin Tim ETOrd
1 G6525 THE USUAL SUSPECTS 01:58:00 0.720 01:24:58 0.818 Daryl Speakman 1.0 16:08:00 1
2 G5352 BUCK 02:14:23 0.718 01:36:29 0.718 S Parker/ G Foley 2.0 16:24:23 2
3 G5906 GENTLEMENS' RELISH 02:29:57 0.740 01:50:58 0.643 John Mackay 3.0 16:39:57 3
4 G5901 SPIRIT OF RANI 02:59:26 0.707 02:06:52 0.538 Phillip Francis 4.0 17:09:26 4
OCS G126 REVERIE   0.707     Ian Hunter 6.0    

Division 3 PHS results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH Skipper Score Fin Tim ETOrd
1 G133 6 FOOT 10 02:49:58 0.655 01:51:20 0.676 Geoff Baum 1.0 17:04:58 2
2 G1256 TIME OUT 02:56:56 0.630 01:51:28 0.650 Will Snell 2.0 17:11:56 8
3 G571 FLYING CIRCUS 02:44:56 0.690 01:53:48 0.697 Kim Clarke 3.0 16:59:56 1
4 1224 THUNDERDOWNUNDER 02:58:13 0.645 01:54:57 0.645 Lucy Townson 4.0 17:13:13 9
5 G1125 FLEURIEU WARRIOR 02:54:51 0.665 01:56:16 0.657 Trevor Brown 5.0 17:09:51 5
6 G80 REVOLUTION 02:51:48 0.688 01:58:12 0.669 Peter Stephens 6.0 17:06:48 3
7 G94 DUCO MAGIC BLING 02:55:23 0.675 01:58:23 0.655 Paul Gunner 7.0 17:10:23 6
8 G174 DIAMOND BELLE 02:54:11 0.694 02:00:53 0.660 Jonathan Apted 8.0 17:09:11 4
9 G85 DIANNA 02:55:34 0.690 02:01:08 0.655 Neil Cusworth 9.0 17:10:34 7

Results by : TopYacht

Footer Image