Header Image

Wednesday Twilight

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Race 14   (17/02/2016)  Victorian Regional Channels

Updated:  21/02/2016  11:00:41 AM

Division 1 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH Skipper Fin Tim ETOrd
1 G388 KAVALA 41:24 1.033 42:46 1.192 Dave Ruffin 18:58:17 1
2 G411 SUELAN 56:19 0.854 48:06 0.876 Stuart Pyers 18:59:58 11
3 G601 FABULOUS ACTION 52:46 0.898 47:23 0.935 Jonathan Apted 19:00:10 3
4 G1 SPIRIT 53:28 0.896 47:54 0.923 Dale Robertson 19:00:42 5
5 G55 FREELOADER 56:36 0.863 48:51 0.872 Ian Begley 19:01:03 12
6 G5906 GENTLEMENS' RELISH 56:16 0.877 49:21 0.877 John Mackay 19:01:55 10
7 G6865 ALLORA 01:02:28 0.815 50:55 0.790 Paul Smedley 19:02:28 17
8 G37 SNOWBIRD 01:00:41 0.834 50:37 0.813 Terry Reichl 19:02:30 16
9 G77 BAD INFLUENCE 53:42 0.917 49:15 0.919 Bakker Wolff 19:02:36 6
10 G5901 SPIRIT OF RANI 59:12 0.853 50:30 0.834 Phillip Francis 19:02:46 15
11 G1111 SIXFOOTSIX LARRIKEN2 55:42 0.896 49:54 0.886 Darren Pickering 19:02:56 9
12 G9 FRENCH CONNECTION 54:31 0.911 49:40 0.905 Brian Marshman 19:02:57 7
13 G32 SUNDANCING 55:34 0.904 50:14 0.888 Ian Robottom 19:03:27 8
14 G477 OCEAN SKINS 52:53 0.943 49:52 0.933 Anthony Fowler 19:03:45 4
15 G126 REVERIE 56:50 0.894 50:48 0.868 Ian Hunter 19:03:54 13
16 G328 VALIANT 57:20 0.896 51:22 0.861 Gerard O Brien 19:04:34 14
17 G99 HAPPY HOUR 01:03:08 0.830 52:24 0.782 Brendon Lee 19:04:35 18
18 G4646R EXTASEA 44:39 1.091 48:43 1.105 Paul Buchholz 19:04:53 2

Division 2 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH Skipper Fin Tim ETOrd
1 G92 PANACHE 49:07 0.701 34:26 0.742 Michael Melican 19:00:25 6
2 G380 MANTA 46:31 0.746 34:42 0.783 Hal Braley 19:01:58 2
3 G537 LUPA WYLO 50:20 0.708 35:38 0.724 Geoff Sadler 19:02:19 8
4 G133 6 FOOT 10 44:52 0.773 34:41 0.812 Geoff Baum 19:02:34 1
5 G351 INSPIRATION 46:52 0.754 35:20 0.777 Peter Cameron 19:03:00 3
6 G507 SAPPHIRE OF LONDON 49:17 0.737 36:19 0.739 Grant Stquentin 19:03:56 7
7 G79 SEA BREEZE 48:54 0.745 36:26 0.745 Jeremy Capon 19:04:15 4
8 1256 TIME OUT 50:44 0.730 37:02 0.718 Lovro Ljubanovic 19:04:46 10
9 G21 PATTERNMAKER 50:38 0.733 37:07 0.720 Stuart Dickson 19:04:56 9
10 G239 TARA 01:00:20 0.641 38:40 0.604 William Ivens 19:05:12 14
11 G310 JOAN D'ARC 49:03 0.763 37:26 0.743 Douglas Gaylard 19:05:56 5
12 G10 BAJARYN 53:03 0.731 38:47 0.687 Greg Chalmers 19:07:10 11
13 G360 ELIXIR 57:05 0.705 40:15 0.638 Chris Williams 19:08:46 13
14 G296 INCH BY INCH 01:10:46 0.602 42:36 0.515 Peter Zwagerman 19:10:46 15
15 G1125 FLEURIEU WARRIOR 56:24 0.752 42:25 0.646 Trevor Brown 19:12:21 12
DNS G120 BALTIC   0.781     Peter Bone    
DNS G122 BANSHEE   0.685     Eddie Becker    
DNF G747 MAGIC   0.702     Steve Hassell    

Results by : TopYacht Software

Print This Page

LinkBack : back to Series Index


Footer Image