Header File

Wednesday Twilight

Hosted By Royal Geelong Yacht Club

Race 16   (5/03/2014)  Victorian Regional Channels

Updated:  14/03/2014  1:29:39 PM

Division 1 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Fin Tim
1 G351 INSPIRATION 01:18:19 0.805 01:03:03 0.861 0.848 Peter Cameron 19:18:47
2 G99 HAPPY HOUR 01:16:53 0.835 01:04:12 0.877 0.866 Brendon Lee 19:20:02
3 G16 BUNDABERG 01:07:23 0.982 01:06:10 1.001 0.998 John Kint 19:21:17
4 G77 BAD INFLUENCE 01:09:53 0.950 01:06:23 0.965 0.955 Bakker Wolff 19:21:44
5 G55 FREELOADER 01:13:13 0.906 01:06:20 0.921 0.911 Ian Begley 19:21:59
6 G5038 CINQUANTE 01:06:50 1.007 01:07:18 1.009 1.008 Iain Murray 19:22:15
7 G1111 SIXFOOTSIX LARRIKEN2 01:11:00 0.944 01:07:01 0.950 0.946 Darren Pickering 19:22:26
8 AUS5585 LOCAL MOCEAN 01:03:18 1.085 01:08:41 1.065 1.078 Steven Richardson 19:23:00
9 G6525 THE USUAL SUSPECTS 01:15:35 0.888 01:07:07 0.892 0.889 Daryl Speakman 19:23:01
10 G601 FABULOUS ACTION 01:11:59 0.940 01:07:40 0.937 0.939 Jonathan Apted 19:23:09
11 G379 BOMBAY SAPPHIRE 01:19:16 0.844 01:06:54 0.851 0.846 Gavin Wright 19:23:11
12 G5906 GENTLEMENS' RELISH 01:16:07 0.886 01:07:26 0.886 0.886 John Mackay 19:23:24
13 G138 PHOENIX 01:06:54 1.026 01:08:38 1.008 1.020 B & J Carnell 19:23:25
14 G9 FRENCH CONNECTION 01:13:21 0.926 01:07:55 0.919 0.924 Brian Marshman 19:23:33
15 G328 VALIANT 01:12:11 0.948 01:08:26 0.934 0.943 Gerard Obrien 19:23:54
16 G380 MANTA 01:24:15 0.800 01:07:24 0.800 0.800 Hal Braley 19:24:15
17 G3902 MIRAGE 01:21:42 0.830 01:07:49 0.825 0.828 Fergus McPherson 19:24:25
18 G1 SPIRIT 01:13:25 0.940 01:09:01 0.919 0.933 Dale Robertson 19:24:35
19 G411 SUELAN 01:18:35 0.878 01:09:00 0.858 0.871 Stuart Pyers 19:25:15
20 G3501 PHANTOM 01:15:28 0.924 01:09:44 0.894 0.914 Robert Sutherland 19:25:32
21 G5901 SPIRIT OF RANI 01:19:14 0.874 01:09:15 0.851 0.866 Phil Francis 19:25:35
22 G388 KAVALA 01:03:50 1.145 01:13:05 1.056 1.122 Dave Ruffin 19:26:26
23 G473 FREESTYLE 1 01:19:37 0.890 01:10:52 0.847 0.876 Paul Anderson 19:27:12
24 G5 VIVACITE 01:16:56 0.935 01:11:56 0.877 0.916 C Roger McLennan 19:27:46

Division 2 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Fin Tim
1 G537 LUPA WYLO 01:10:13 0.680 47:45 0.745 0.721 Geoff Sadler 19:20:28
2 G122 BANSHEE 01:10:43 0.676 47:48 0.740 0.710 Eddie Becker 19:20:35
3 G70 KARMADAZE 01:15:22 0.650 48:59 0.694 0.671 Bryan Horniblow 19:22:38
4 G310 JOAN D'ARC 01:04:45 0.779 50:26 0.808 0.789 Douglas Gaylard 19:23:14
5 G21 PATTERNMAKER 01:06:10 0.775 51:17 0.790 0.780 Stuart Dickson 19:24:22
6 G4550 MUSKET 01:04:30 0.800 51:36 0.811 0.804 David Purnell 19:24:28
7 G1125 FLEURIEU WARRIOR 01:06:12 0.790 52:18 0.790 0.790 Trevor Brown 19:25:28
8 G92 PANACHE 01:08:39 0.763 52:23 0.762 0.763 Michael Melican 19:25:57
9 G133 6 FOOT 10 01:05:46 0.808 53:08 0.795 0.804 Geoff Baum 19:26:17
10 G10 BAJARYN 01:12:05 0.730 52:37 0.726 0.729 Greg Chalmers 19:26:47
11 G63 MARAID 01:10:51 0.759 53:46 0.738 0.752 Peter Gillett 19:27:51
12 G79 SEABREEZE 01:10:45 0.781 55:15 0.739 0.767 Geoff Newman 19:29:23
13 G1001 ANDROMEDA 111 01:12:35 0.768 55:45 0.721 0.753 Darryl Morrison 19:30:16
14 G296 INCH BY INCH 01:26:41 0.617 53:29 0.603 0.612 Peter Zwagerman 19:30:20
15 G62 5AM 01:20:19 0.706 56:42 0.651 0.692 Ken Allen 19:32:57
16 G276 BILLYCART 01:23:41 0.731 01:01:10 0.625 0.716 Jock Forbes 19:38:27
DSQ G8 EXILE   0.721       Leo Gold  
DSQ 1256 TIME OUT   0.723       Lovro Ljubanovic  

Results by : TopYacht Software

Close Window |  Print This Page

LinkBack : back to Series Index