REFRESH or RELOAD each time you view race results!

The Royal Geelong Yacht Club with

Regional Channels Authority Regional Channels Authority

Sponsoring the

Wednesday Twilight Races,

With Results by
TopYacht Software

Sailed on 3/04/2013
Mariner Boating Holidays
Division 1 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd BCH CHC Fin Tim Vis
1 2377 OCEAN ROAD 0.865 Russell Gray 52:00 0.898 0.902 18:58:00  
2 379 BOMBAY SAPPHIRE 0.851 Gavin Wright 53:45 0.869 0.874 18:58:45  
3 338 CASTILLE 0.907 Richard Lowe 50:59 0.916 0.919 18:58:59  
4 477 OCEAN SKINS 0.950 Anthony Fowler 48:03 0.972 0.957 18:59:03  
5 14 SENNA 0.990 Brendan Garner 46:07 1.013 0.998 18:59:07  
6 9 FRENCH CONNECTION 0.907 Brian Marshman 51:11 0.913 0.909 18:59:11  
7 3 CELESTE 0.959 Malcolm Eaton 48:20 0.967 0.962 18:59:20  
8 5585 LOCAL MOCEAN 1.042 Steven Richardson 44:35 1.048 1.044 18:59:35  
9 328 VALIANT 0.913 Gerard Obrien 50:43 0.921 0.916 18:59:43  
10 621 JUNO 0.919 Kym Murphy 50:46 0.920 0.919 18:59:46  
11 6525 THE USUAL SUSPECTS 0.856 Daryl Speakman 54:50 0.852 0.855 18:59:50  
12 55 FREELOADER 0.898 Ian Begley 52:01 0.898 0.898 19:00:01  
13 3501 PHANTOM 0.931 Robert Sutherland 50:15 0.930 0.931 19:00:15  
14 601 FABULOUS ACTION 0.904 Jonathan Apted 52:23 0.892 0.900 19:00:23  
15 136 ELESSAR 0.815 Rob Richardson 58:41 0.796 0.809 19:00:41  
16 351 INSPIRATION 0.857 Peter Cameron 55:44 0.838 0.851 19:00:44  
17 37 SNOWBIRD 0.871 Terry Reichl 54:48 0.852 0.865 19:00:48  
18 1111 SIXFOOTSIX LARRIKEN2 0.944 Darren Pickering 50:54 0.918 0.935 19:00:54  
19 5901 SPIRIT OF RANI 0.896 Ian Robottom 53:05 0.880 0.891 19:01:05  
20 5038 CINQUANTE 1.010 Ian Murray 47:10 0.990 1.003 19:01:10  
21 1 SPIRIT 0.941 Dale Robertson 51:27 0.908 0.930 19:01:27  
22 60 THE BOOKIE 0.851 John Garner 56:31 0.827 0.843 19:01:31  
23 126 REVERIE 0.864 Ian Hunter 55:42 0.839 0.856 19:01:42  
24 99 HAPPY HOUR 0.848 Brendon Lee 59:13 0.789 0.834 19:04:13  
25 151 TINK 0.880 Helen Farrell 58:12 0.803 0.865 19:05:12 Yes

Division 2 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd BCH CHC Fin Tim Vis
1 62 FIVE AM 0.684 Ken Allen 39:28 0.780 0.716 18:44:28  
2 260 ELEGANCE 0.734 Adam Cartwright 37:52 0.813 0.761 18:45:52  
3 70 KARMADAZE 0.699 Bryan Horniblow 40:36 0.758 0.718 18:46:36  
4 507 SAPPHIRE 0.736 Grant Stquentin 38:38 0.797 0.748 18:46:38  
5 63 MARAID 0.740 Peter Gillett 38:54 0.791 0.752 18:46:54  
6 296 INCH BY INCH 0.622 Peter Zwagerman 48:00 0.641 0.628 18:48:00  
7 4550 MUSKET 0.783 David Purnell 38:51 0.792 0.786 18:48:51  
8 8 EXILE 0.712 Leo Gold 43:32 0.707 0.710 18:49:32  
9 1125 FLEURIEU WARRIOR 0.805 Trevor Brown 38:43 0.795 0.802 18:49:43  
10 1256 TIME OUT 0.735 Lovro Ljubanovic 41:53 0.735 0.735 18:49:53  
11 276 BILLYCART 0.757 Jock Forbes 41:00 0.751 0.755 18:50:00  
12 5877 HYDRO THERAPY 0.798 Mike Trickey 39:07 0.787 0.794 18:50:07  
13 92 PANACHE 0.722 Michael Melican 43:29 0.708 0.717 18:50:29  
14 310 JOAN D'ARC 0.789 Douglas Gaylard 39:39 0.776 0.785 18:50:39  
15 1001 ANDROMEDA 111 0.758 Darryl Morrison 41:44 0.738 0.751 18:50:44  
16 133 6 FOOT 10 0.836 Geoff Baum 37:45 0.815 0.829 18:50:45  
17 1218 CATALYST 0.738 Shannon Dixon 42:58 0.716 0.731 18:50:58  
18 5906 GENTLEMENS' RELISH 0.904 John Mackay 35:49 0.859 0.889 18:51:49  

Division 3 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd BCH CHC Fin Tim Vis
1 388 KAVALA 1.020 Dave Ruffin 59:57 1.020 1.051 19:10:57  

Issue date: 4/04/2013 at 14:07:21

© Copyright Royal Geelong Yacht Club. All rights reserved.