REFRESH or RELOAD each time you view race results!

The Royal Geelong Yacht Club with

Regional Channels Authority Regional Channels Authority

Sponsoring the

Wednesday Twilight Races,

With Results by
TopYacht Software

Sailed on 13/02/2013
Mariner Boating Holidays
Division 1 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd BCH CHC Fin Tim
1 4646R EXTASEA 1.089 Paul Buchholz 01:07:12 1.089 1.122 19:31:12
2 379 BOMBAY SAPPHIRE 0.739 Gavin Wright 01:31:37 0.799 0.766 19:31:37
3 14 SENNA 1.022 Brendan Garner 01:11:49 1.019 1.031 19:32:49
4 6525 THE USUAL SUSPECTS 0.840 Daryl Speakman 01:23:55 0.872 0.851 19:32:55
5 5585 LOCAL MOCEAN 1.040 Steven Richardson 01:11:04 1.030 1.037 19:33:04
6 5038 CINQUANTE 1.000 Ian Murray 01:13:16 0.999 1.000 19:33:16
7 3 CELESTE 0.971 Malcolm Eaton 01:15:34 0.968 0.970 19:33:34
8 601 FABULOUS ACTION 0.905 Jonathan Apted 01:19:44 0.918 0.909 19:33:44
9 5901 SPIRIT OF RANI 0.877 Ian Robottom 01:22:00 0.892 0.882 19:34:00
10 99 HAPPY HOUR 0.858 Brendon Lee 01:24:02 0.871 0.862 19:34:02
11 9 FRENCH CONNECTION 0.889 Brian Marshman 01:21:09 0.902 0.893 19:34:09
12 1 SPIRIT 0.912 Dale Robertson 01:20:15 0.912 0.912 19:34:15
13 411 SUELAN 0.881 Stuart Pyers 01:22:25 0.888 0.883 19:34:25
14 1111 SIXFOOTSIX LARRIKEN2 0.931 Darren Pickering 01:19:30 0.921 0.928 19:34:30
15 328 VALIANT 0.937 Gerard Obrien 01:19:00 0.926 0.933 19:35:00
16 3501 PHANTOM 0.914 Robert Sutherland 01:21:54 0.894 0.907 19:35:54
17 77 BAD INFLUENCE 0.905 Bakker Wolff 01:22:01 0.892 0.901 19:36:01
18 NZL8710 AKATEA 1.020 Ian Holten 01:15:13 0.973 1.004 19:36:13
19 37 SNOWBIRD 0.849 Terry Reichl 01:26:21 0.848 0.849 19:36:21
20 2377 OCEAN ROAD 0.898 Russell Gray 01:23:31 0.876 0.891 19:36:31
21 621 JUNO 0.944 Kym Murphy 01:20:45 0.906 0.931 19:36:45
22 351 INSPIRATION 0.802 Peter Cameron 01:31:05 0.803 0.802 19:37:05
23 136 ELESSAR 0.791 Rob Richardson 01:32:30 0.791 0.791 19:37:30
24 60 THE BOOKIE 0.853 John Garner 01:27:47 0.834 0.847 19:37:47
DNF 338 CASTILLE 0.892 Richard Lowe        

Division 2 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd BCH CHC Fin Tim
1 133 6 FOOT 10 0.760 Geoff Baum 01:16:44 0.821 0.796 19:30:44
2 8 EXILE 0.703 Leo Gold 01:23:41 0.752 0.729 19:32:41
3 4550 MUSKET 0.766 David Purnell 01:18:49 0.799 0.785 19:33:49
4 276 BILLYCART 0.747 Jock Forbes 01:20:54 0.778 0.757 19:33:54
5 550 PANACEA 0.787 Daniel Field 01:19:26 0.793 0.789 19:35:26
6 5877 HYDRO THERAPY 0.785 Mike Trickey 01:20:07 0.786 0.785 19:36:07
7 1125 FLEURIEU WARRIOR 0.797 Trevor Brown 01:19:10 0.795 0.796 19:36:10
8 310 JOAN D'ARC 0.808 Douglas Gaylard 01:18:48 0.799 0.805 19:36:48
9 5906 GENTLEMENS' RELISH 0.923 John Mackay 01:13:14 0.860 0.908 19:38:14
10 92 PANACHE 0.737 Michael Melican 01:27:18 0.721 0.732 19:39:18
11 10 BAJARYN 0.737 Greg Chalmers 01:27:21 0.721 0.732 19:39:21
12 1256 TIME OUT 0.733 Lovro Ljubanovic 01:27:28 0.720 0.729 19:39:28
13 15 MURPHYS LAW 0.703 Harry Farnell 01:30:33 0.695 0.700 19:39:33
14 62 FIVE AM 0.672 Ken Allen 01:33:42 0.672 0.672 19:39:42
15 1259 WEREWOLF 0.728 Fraser Rudland 01:27:48 0.717 0.724 19:39:48
DNF 1218 CATALYST 0.745 Shannon Dixon        

Division 3 PURHC results Start : 17:55
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd BCH CHC Fin Tim
1 388 KAVALA 1.020 Dave Ruffin 01:21:22 1.020 1.051 19:31:22

Issue date: 13/02/2013 at 19:59:04

© Copyright Royal Geelong Yacht Club. All rights reserved.