REFRESH or RELOAD each time you view race results!

The Royal Geelong Yacht Club with

Regional Channels Authority Regional Channels Authority

Sponsoring the

Wednesday Twilight Races,

With Results by
TopYacht Software

Sailed on 5/12/2012
Mariner Boating Holidays
Division 1 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd BCH CHC Fin Tim Vis
1 G99 HAPPY HOUR 0.819 Brendon Lee 01:07:59 0.904 0.858 19:14:59  
2 G901 BARLOVENTO 0.796 Chris McLean 01:11:20 0.861 0.825 19:16:20  
3 G37 SNOWBIRD 0.843 Terry Reichl 01:09:56 0.878 0.863 19:18:56  
4 G60 THE BOOKIE 0.817 John Garner 01:13:36 0.835 0.823 19:20:36  
5 G16 BUNDABERG 0.980 John Kint 01:02:41 0.980 0.980 19:20:41  
6 G6525 THE USUAL SUSPECTS 0.852 Daryl Speakman 01:10:49 0.867 0.857 19:20:49  
7 G14 SENNA 1.014 Brendan Garner 01:01:14 1.003 1.010 19:21:14  
8 G351 INSPIRATION 0.792 Peter Cameron 01:16:29 0.803 0.796 19:21:29  
9 G328 VALIANT 0.897 Gerard Obrien 01:08:31 0.897 0.897 19:21:31  
10 G601 FABULOUS ACTION 0.908 Jonathan Apted 01:07:34 0.909 0.908 19:21:34  
11 G77 BAD INFLUENCE 0.904 Bakker Wolff 01:08:04 0.903 0.904 19:22:04  
12 G5038 CINQUANTE 1.029 Ian Murray 01:01:33 0.998 1.019 19:22:33  
13 G136 ELESSAR 0.760 Rob Richardson 01:20:44 0.761 0.760 19:22:44  
14 G9 FRENCH CONNECTION 0.910 Brian Marshman 01:08:48 0.893 0.904 19:22:48  
15 G1 SPIRIT 0.936 Dale Robertson 01:07:46 0.907 0.926 19:23:46  
16 G5901 SPIRIT OF RANI 0.886 Ian Robottom 01:12:17 0.850 0.874 19:24:17  
17 G3 CELESTE 0.990 Malcolm Eaton 01:05:29 0.938 0.974 19:24:29  
18 AUS5585 LOCAL MOCEAN 1.061 Steven Richardson 01:02:06 0.989 1.043 19:25:06  
19 G1111 SIXFOOTSIX LARRIKEN2 0.923 Darren Pickering 01:10:49 0.867 0.908 19:25:49  
20 G473 FREESTYLE 1 0.858 Paul Anderson 01:18:41 0.781 0.844 19:28:41  
DNC 707 CHIP 0.812 Gary Sheard         Yes
DNC AUS7151 OPTIMUM 0.965 Steve Williamson          
DNC G55 FREELOADER 0.901 Ian Begley          
DNC G108 MONKEY BUSINESS 0.930 Cam Rae          
DNC G126 REVERIE 0.872 Ian Hunter          
DNC G338 CASTILLE 0.883 Richard Lowe          
DNC G379 BOMBAY SAPPHIRE 0.739 Gavin Wright          
DNC G477 OCEAN SKINS 0.958 Anthony Fowler          
DNC G621 JUNO 0.960 Kym Murphy          
DNC G1501 SMOKE ON THE WATER 0.831 Andrew Roche          
DNC G2377 OCEAN ROAD 0.866 Russell Gray          
DNC G3501 PHANTOM 0.929 Robert Sutherland          
DNC G3902 MIRAGE 0.782 Fergus McPherson          
DNC G5352 4WINDS MARINE RACING 0.881 Stirling Parker          
DNC G4646R EXTASEA 1.104 Paul Buchholz          
DNC NZL8710 AKATEA 1.020 Ian Holten          

Division 2 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd BCH CHC Fin Tim Vis
1 G4550 MUSKET 0.729 David Purnell 49:02 0.792 0.763 19:01:02  
2 5877 HYDRO THERAPY 0.763 Mike Trickey 48:49 0.795 0.789 19:02:49  
3 G1001 ANDROMEDA 111 0.741 Darryl Morrison 50:27 0.770 0.758 19:03:27  
4 G21 PATTERNMAKER 0.747 Stuart Dickson 50:37 0.767 0.754 19:03:37  
5 G550 PANACEA 0.772 Daniel Field 49:01 0.792 0.779 19:04:01  
6 G333 BLUE NOTE 0.700 Damien Charlton 55:20 0.702 0.701 19:04:20  
7 G1256 TIME OUT 0.732 Lovro Ljubanovic 53:03 0.732 0.732 19:05:03  
8 G1259 WEREWOLF 0.728 Fraser Rudland 53:15 0.729 0.728 19:05:15  
9 G8 EXILE 0.706 Leo Gold 55:39 0.698 0.703 19:05:39  
10 G92 PANACHE 0.741 Michael Melican 52:58 0.733 0.738 19:05:58  
11 G310 JOAN D'ARC 0.795 Douglas Gaylard 49:14 0.789 0.793 19:06:14  
12 G5906 GENTLEMENS' RELISH 0.896 John Mackay 44:18 0.877 0.890 19:07:18  
13 G276 BILLYCART 0.760 Jock Forbes 53:52 0.721 0.747 19:07:52  
14 G224 CHAMPION 0.639 Steve Williams 01:05:05 0.597 0.628 19:08:05  
15 823 BARADINE 0.724 Mick Pedri 57:12 0.679 0.712 19:08:12  
16 1218 CATALYST 0.733 Shannon Dixon 56:21 0.689 0.721 19:08:21  
17 G1125 FLEURIEU WARRIOR 0.777 Trevor Brown 55:07 0.705 0.764 19:11:07  
DNC 78 URGENCE 0.733 John Stickland          
DNC 296 INCH BY INCH 0.616 Peter Zwagerman          
DNC G10 BAJARYN 0.716 Greg Chalmers          
DNC G15 MURPHYS LAW 0.700 Harry Farnell          
DNC G38 HOOK 0.745 Tim Norris          
DNC G62 FIVE AM 0.694 Ken Allen          
DNC G63 MARAID 0.739 Peter Gillett          
DNC G70 KARMADAZE 0.680 Bryan Horniblow          
DNC G74 KURANA 0.650 Rex Prosser          
DNC G94 DUCO MAGIC BLING 0.738 Paul Gunner          
DNC G133 6 FOOT 10 0.762 Geoff Baum          
DNC G209 MAVERICK 0.691 Bill Lodge          
DNC G222 BRAVEHEART 0.700 Jack Engwerda          
DNC G260 ELEGANCE 0.706 Adam Cartwright          
DNC G360 ELIXIR 0.674 Chris Williams          
DNC G507 SAPPHIRE 0.717 Grant Stquentin          
DNC G7193 DYNAMICS 0.658 Dennis Hill          
DNF G30 MAATSUYKER 0.677 William Newman          

Division 3 PURHC results Start : 17:55
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd BCH CHC Fin Tim Vis
1 32 KNOT SHORE 0.820 Malcolm Douglas 01:20:17 0.820 0.845 19:15:17  
2 G388 KAVALA 1.020 Dave Ruffin 01:08:10 0.966 1.023 19:18:10  

Issue date: 6/12/2012 at 23:03:50

© Copyright Royal Geelong Yacht Club. All rights reserved.