REFRESH or RELOAD each time you view race results!

The Royal Geelong Yacht Club with

Regional Channels Authority Regional Channels Authority

Sponsoring the

Wednesday Twilight Races,

With Results by
TopYacht Software

Sailed on 24/10/2012
Mariner Boating Holidays
Division 1 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH Skipper Fin Tim Vis
1 G5038 CINQUANTE 59:57 1.000 59:57 1.038 Ian Murray 19:15:57  
2 G9 FRENCH CONNECTION 01:07:20 0.897 01:00:24 0.924 Brian Marshman 19:16:20  
3 G6525 THE USUAL SUSPECTS 01:12:52 0.830 01:00:29 0.854 Daryl Speakman 19:16:52  
4 G2377 OCEAN ROAD 01:11:57 0.843 01:00:39 0.864 Russell Gray 19:16:57  
5 G37 SNOWBIRD 01:13:17 0.829 01:00:45 0.849 Terry Reichl 19:17:17  
6 G1 SPIRIT 01:09:22 0.882 01:01:11 0.897 Dale Robertson 19:17:22  
7 G1111 SIXFOOTSIX LARRIKEN2 01:08:32 0.900 01:01:41 0.908 Darren Pickering 19:17:32  
8 G3 CELESTE 01:05:36 0.947 01:02:07 0.948 Malcolm Eaton 19:17:36  
9 G328 VALIANT 01:07:41 0.907 01:01:23 0.919 Gerard Obrien 19:17:41  
10 G621 JUNO 01:09:53 0.890 01:02:12 0.890 Kym Murphy 19:17:53  
11 G5901 SPIRIT OF RANI 01:11:28 0.869 01:02:06 0.870 Ian Robottom 19:18:28  
12 G601 FABULOUS ACTION 01:09:03 0.917 01:03:19 0.901 Jonathan Apted 19:19:03  
13 G77 BAD INFLUENCE 01:09:24 0.907 01:02:57 0.896 Bakker Wolff 19:19:24  
14 G3501 PHANTOM 01:08:11 0.934 01:03:41 0.912 Robert Sutherland 19:20:11  
15 G60 THE BOOKIE 01:17:33 0.824 01:03:54 0.802 John Garner 19:20:33  
16 AUS5585 LOCALMOCEAN 59:39 1.087 01:04:50 1.043 Steven Richardson 19:20:39  
17 G14 SENNA 01:04:02 1.030 01:05:57 0.971 Brendan Garner 19:21:02  
18 G16 BUNDABERG 01:04:10 1.027 01:05:54 0.969 John Kint 19:21:10  
19 G379 BOMBAY SAPPHIRE 01:22:35 0.790 01:05:14 0.753 Gavin Wright 19:22:35  
20 G99 HAPPY HOUR 01:17:43 0.845 01:05:40 0.800 Brendon Lee 19:22:43  
21 G338 CASTILLE 01:13:52 0.898 01:06:20 0.842 Richard Lowe 19:22:52  
22 G901 BARLOVENTO 01:20:30 0.827 01:06:34 0.773 Chris McLean 19:23:30  
23 G351 INSPIRATION 01:23:47 0.790 01:06:11 0.742 Peter Cameron 19:23:47  
24 G136 ELESSAR 01:24:25 0.840 01:10:55 0.737 Rob Richardson 19:28:25  
DNC AUS7151 OPTIMUM   0.965     Steve Williamson    
DNC G126 REVERIE   0.848     Ian Hunter    
DNC G473 FREESTYLE 1   0.819     Paul Anderson    
DNC G1501 SMOKE ON THE WATER   0.831     Andrew Roche    
DNC G3902 MIRAGE   0.825     Fergus McPherson    
DNC G5352 4WINDS MARINE RACING   0.881     Stirling Parker    
DNC G4646R EXTASEA   1.104     Paul Buchholz    

Division 2 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH Skipper Fin Tim Vis
1 G5906 GENTLEMENS' RELISH 56:46 0.811 46:02 0.851 John Mackay 19:15:46  
2 G1256 TIME OUT 01:06:49 0.693 46:18 0.723 Lovro Ljubanovic 19:15:49  
3 G133 6 FOOT 10 01:01:06 0.752 45:57 0.791 Geoff Baum 19:16:06  
4 G310 JOAN D'ARC 01:02:53 0.743 46:43 0.769 Douglas Gaylard 19:16:53  
5 G10 BAJARYN 01:06:05 0.705 46:35 0.731 Greg Chalmers 19:17:05  
6 G1125 FLEURIEU WARRIOR 01:02:25 0.759 47:22 0.774 Trevor Brown 19:17:25  
7 1218 CATALYST 01:09:34 0.681 47:22 0.695 Shannon Dixon 19:17:34  
8 5877 HYDRO THERAPY 01:02:43 0.754 47:17 0.771 Mike Trickey 19:17:43  
9 G333 BLUE NOTE 01:06:30 0.727 48:21 0.727 Damien Charlton 19:18:30  
10 G8 EXILE 01:09:41 0.684 47:40 0.694 Leo Gold 19:18:41  
11 G224 CHAMPION 01:12:05 0.666 48:00 0.671 Steve Williams 19:19:05  
12 G15 MURPHYS LAW 01:10:09 0.689 48:20 0.689 Harry Farnell 19:19:09  
13 G92 PANACHE 01:05:28 0.744 48:42 0.738 Michael Melican 19:19:28  
14 G63 MARAID 01:06:01 0.742 48:59 0.732 Peter Gillett 19:20:01  
15 G30 MAATSUYKER 01:15:15 0.650 48:55 0.642 William Newman 19:20:15 Yes
16 G276 BILLYCART 01:06:56 0.746 49:56 0.722 Jock Forbes 19:20:56  
17 G1001 ANDROMEDA 111 01:07:59 0.732 49:46 0.711 Darryl Morrison 19:20:59  
18 G507 SAPPHIRE 01:08:34 0.731 50:07 0.705 Grant Stquentin 19:21:34  
19 G1259 WEREWOLF 01:07:42 0.739 50:02 0.714 Fraser Rudland 19:21:42  
20 G94 DUCO MAGIC BLING 01:06:11 0.790 52:17 0.730 Paul Gunner 19:23:11  
21 G21 PATTERNMAKER 01:06:49 0.787 52:35 0.723 Stuart Dickson 19:23:49  
22 296 INCH BY INCH 01:25:43 0.606 51:57 0.564 Peter Zwagerman 19:25:43  
23 G4550 MUSKET 01:12:00 0.749 53:56 0.671 David Purnell 19:26:00  
24 G360 ELIXIR 01:15:00 0.720 54:00 0.644 Chris Williams 19:27:00  
25 G62 FIVE AM 01:20:43 0.825 01:06:36 0.599 Ken Allen 19:40:43  
DNC 823 BARADINE   0.695     Mick Pedri    
DNC G38 HOOK   0.750     Tim Norris    
DNC G70 KARMADAZE   0.680     Bryan Horniblow    
DNC G74 KURANA   0.650     Rex Prosser    
DNC G78 URGENCE   0.733     John Stickland    
DNC G209 MAVERICK   0.691     Bill Lodge    
DNC G222 BRAVEHEART   0.700     Jack Engwerda    
DNC G550 PANACEA   0.785     Daniel Field    
DNC G7193 DYNAMICS   0.680     Dennis Hill    
DNS G260 ELEGANCE   0.689     Adam Cartwright    

Division 3 PURHC results Start : 17:55
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH Skipper Fin Tim Vis
1 32 KNOT SHORE 01:26:04 0.793 01:08:15 0.793 Malcolm Douglas 19:21:04  
2 G388 KAVALA 01:11:43 1.020 01:13:09 0.952 Dave Ruffin 19:23:43  

Issue date: 25/10/2012 at 17:30:10

© Copyright Royal Geelong Yacht Club. All rights reserved.