REFRESH or RELOAD each time you view race results!

The Royal Geelong Yacht Club with

Regional Channels Authority Regional Channels Authority

Sponsoring the

Wednesday Twilight Races,

With Results by
TopYacht Software

Sailed on 29-Feb-12
Keep Clear of Big Ship.gif
Division 1 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd BCH CHC Fin Tim
1 G99 HAPPY HOUR 0.812 Brendon Lee 54:56 0.891 0.850 18:56:56
2 G12 GREAT OCEAN 0.809 Tony Hobba 55:53 0.876 0.839 18:57:53
3 G351 INSPIRATION 0.812 Peter Cameron 57:58 0.845 0.831 18:59:58
4 8118 CITY LIMITS 0.864 Richard Ince 53:25 0.917 0.878 19:00:25
5 G411 SUELAN 0.848 Stuart Pyers 56:00 0.874 0.857 19:01:00
6 G37 SNOWBIRD 0.818 Terry Reichl 58:31 0.837 0.824 19:01:31
7 G3 GOMEZ 0.861 Malcolm Eaton 55:39 0.880 0.867 19:01:39
8 G3501 PHANTOM 0.869 Robert Sutherland 54:48 0.894 0.877 19:01:48
9 G6 BLUE EAGLE 0.787 Tom Woodlock 01:02:02 0.789 0.788 19:02:02
10 G60 THE BOOKIE 0.816 John Garner 59:21 0.825 0.819 19:02:21
11 G77 BAD INFLUENCE 0.888 Bakker Wolff 53:23 0.917 0.898 19:02:23
12 G550 PANACEA 0.793 Daniel Field 01:01:45 0.793 0.793 19:02:45
13 G621 JUNO 0.908 Brian Williamson 54:13 0.903 0.906 19:04:13
14 G328 VALIANT 0.910 Gerard O\'Brien 54:19 0.901 0.907 19:04:19
15 G1 SPIRIT 0.899 Dale Robertson 55:46 0.878 0.892 19:04:46
16 G9 FRENCH CONNECTION 0.905 Brian Marshman 54:46 0.894 0.901 19:04:46
17 G55 FREELOADER 0.895 Ian Begley 56:08 0.872 0.887 19:05:08
18 G601 FABULOUS ACTION 0.903 Jonathan Apted 55:20 0.885 0.897 19:05:20
19 G338 CASTILLE 0.886 Richard Lowe 57:27 0.852 0.875 19:05:27
20 G5901 SPIRIT OF RANI 0.889 Ian Robottom 56:41 0.864 0.881 19:05:41
21 G2002 LEETO 0.890 Kevin Bell 56:59 0.859 0.880 19:05:59
22 G4646R EXTASEA 1.064 Paul Buchholz 46:21 1.056 1.061 19:06:21
23 G16 BUNDABERG 1.013 John Kint 49:33 0.988 1.005 19:06:33
24 G21 PATTERNMAKER 0.820 Stuart Dickson 01:04:12 0.763 0.806 19:07:12
25 G5038 CINQUANTE 1.013 Ian Murray 50:53 0.962 0.996 19:07:53
26 G901 BARLOVENTO 0.845 Chris McLean 01:06:24 0.737 0.845 19:11:24
RAF G515 SAVANT 0.823 Francis Swain        
DNF G2377 OCEAN ROAD 0.849 Russell Gray        

Division 2 PURHC results Start : 18:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd BCH CHC Fin Tim
1 G239 TARA 0.628 Graeme Walker 42:09 0.665 0.658 18:49:09
2 G333 BLUE NOTE 0.662 Damien Charlton 39:44 0.706 0.686 18:50:44
3 G341 NO RUSH 0.620 Peter Kirman 44:14 0.634 0.631 18:51:14
4 G537 LUPA WYLO 0.684 Fabrizio Tassalini 38:20 0.732 0.695 18:51:20
5 G505 ALCYON 0.685 David Pollitt 38:59 0.720 0.696 18:51:59
6 296 INCH BY INCH 0.566 Peter Zwagerman 52:21 0.536 0.557 18:52:21
7 G79 SEABREEZE 0.689 Geoff Newman 40:25 0.694 0.691 18:53:25
8 G8 EXILE 0.659 Leo Gold 42:34 0.659 0.659 18:53:34
9 G507 SAPPHIRE 0.726 Grant Stquentin 37:17 0.752 0.735 18:54:17
10 G122 BANSHEE 0.676 Eddie Becker 42:54 0.654 0.669 18:54:54
11 G133 6 FOOT 10 0.757 Geoff Baum 36:13 0.774 0.763 18:55:13
12 1222 SCARECROW 0.705 Michael Denny 40:41 0.689 0.700 18:55:41
13 G34 LIQUID ASSET 0.727 Paul Smedley 39:00 0.719 0.724 18:56:00
14 5877 HYDRO THERAPY 0.756 Mike Trickey 37:09 0.755 0.756 18:56:09
15 G27 WINDSWEPT 0.765 Ray Orr 36:42 0.764 0.765 18:56:42
16 G1125 FLEURIEU WARRIOR 0.742 Trevor Brown 38:44 0.724 0.736 18:56:44
17 G310 JOAN D'ARC 0.757 Douglas Gaylard 38:22 0.731 0.748 18:57:22
18 G276 BILLYCART 0.742 Jock Forbes 39:47 0.705 0.730 18:57:47
18 G1259 WEREWOLF 0.739 Fraser Rudland 39:57 0.702 0.727 18:57:57
DNF G224 CHAMPION 0.637 Steve Williams        

Issue date: 01-Mar-12 at 17:16:04

© Copyright Royal Geelong Yacht Club. All rights reserved.