REFRESH or RELOAD each time you view race results!

The Royal Geelong Yacht Club with

Regional Channels Authority Regional Channels Authority

Sponsoring the

Wednesday Twilight Races,

With Results by
TopYacht Software

Sailed on 19/10/2011
Keep Clear of Big Ship.gif
Division 1 PURHC results Start : 18:00:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd CHC Fin Tim Vis
1 G60 THE BOOKIE 0.763 John Garner 01:22:33 0.799 19:22:33  
2 G4646R EXTASEA 1.041 Paul Buchholz 01:05:05 1.074 19:25:05  
3 G16 BUNDABERG 0.891 John Kint 01:14:40 0.915 19:25:40  
4 G5038 CINQUANTE 0.974 Ian Murray 01:10:15 0.982 19:26:15  
5 G601 FABULOUS ACTION 0.859 Jonathan Apted 01:18:17 0.871 19:26:17  
6 G9 FRENCH CONNECTION 0.887 Brian Marshman 01:16:22 0.898 19:26:22  
7 G434 BOUNDARY RIDER 0.896 Kim Clarke 01:15:48 0.906 19:26:48  
8 8118 CITY LIMITS 0.843 Richard Ince 01:21:50 0.848 19:28:50  
9 G1 SPIRIT 0.868 Dale Robertson 01:20:13 0.870 19:29:13  
10 G2377 OCEAN ROAD 0.852 Russell Gray 01:21:22 0.855 19:29:22  
11 G37 SNOWBIRD 0.809 Terry Reichl 01:25:50 0.812 19:29:50  
12 G338 CASTILLE 0.905 Richard Lowe 01:17:52 0.904 19:29:52  
13 G5 VIVACITE 0.886 Roger McLennan 01:20:54 0.880 19:30:54  
14 G99 HAPPY HOUR 0.813 Brendon Lee 01:26:19 0.813 19:31:19  
15 G328 VALIANT 0.873 Gerard O\'Brien 01:22:36 0.865 19:31:36  
16 G1501 SMOKE ON THE WATER 0.838 Andrew Roche 01:24:39 0.835 19:31:39 Yes
17 G77 BAD INFLUENCE 0.878 Bakker Wolff 01:21:47 0.871 19:31:47  
18 G621 JUNO 0.900 Brian Williamson 01:20:49 0.889 19:31:49  
19 G55 FREELOADER 0.841 Ian Begley 01:24:54 0.836 19:31:54  
20 G2002 LEETO 0.863 Kevin Bell 01:23:21 0.856 19:32:21  
21 G5906 GENTLEMENS' RELISH 0.844 John Mackay 01:25:27 0.836 19:32:27  
22 G3501 PHANTOM 0.920 Robert Sutherland 01:21:24 0.905 19:34:24  
23 G12 GREAT OCEAN 0.772 Tony Hobba 01:34:01 0.763 19:35:01  
24 G351 INSPIRATION 0.823 Peter Cameron 01:31:24 0.809 19:36:24  
25 G515 SAVANT 0.919 Francis Swain 01:23:42 0.904 19:36:42  
26 G550 PANACEA 0.880 Daniel Field 01:41:19 0.880 19:51:19  
DNF G121 CONCORDIA 0.920 Roy Nicholson        

Division 2 PURHC results Start : 18:00:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Elapsd CHC Fin Tim Vis
1 G34 LIQUID ASSET 0.723 Paul Smedley 01:03:36 0.754 19:21:36  
2 G505 ALCYON 0.547 David Pollitt 01:21:57 0.567 19:21:57  
3 G27 WINDSWEPT 0.774 Ray Orr 01:01:21 0.782 19:23:21  
4 G133 6 FOOT 10 0.732 Geoff Baum 01:04:24 0.734 19:23:24  
5 G122 BANSHEE 0.697 Eddie Becker 01:07:41 0.699 19:23:41  
6 G310 JOAN D'ARC 0.713 Douglas Gaylard 01:06:43 0.713 19:23:43  
7 296 INCH BY INCH 0.550 Peter Zwagerman 01:23:47 0.556 19:23:47  
8 G1259 WEREWOLF 0.702 Fraser Rudland 01:07:05 0.705 19:24:05  
9 5877 HYDRO THERAPY 0.755 Mike Trickey 01:03:35 0.753 19:24:35  
10 G15 MURPHYS LAW 0.650 Harry Farnell 01:13:12 0.650 19:25:12  
11 G30 MAATSUYKER 0.659 William Newman 01:12:15 0.659 19:25:15  
12 G1125 FLEURIEU WARRIOR 0.743 Trevor Brown 01:05:19 0.738 19:25:19  
13 G63 MARAID 0.674 Peter Gillett 01:11:20 0.672 19:25:20  
14 G276 BILLYCART 0.740 Jock Forbes 01:05:35 0.735 19:25:35  
15 G224 CHAMPION 0.618 Steve Williams 01:16:44 0.619 19:25:44  
16 G79 SEABREEZE 0.670 Geoff Newman 01:11:50 0.668 19:25:50  
17 823 BARADINE 0.703 Mick Pedri 01:09:27 0.697 19:26:27  
18 119 KAOS 0.806 Casey Slater 01:02:46 0.793 19:26:46  
19 G260 ELEGANCE 0.762 Adam Cartwright 01:06:43 0.749 19:27:43  
20 G312 LUCKY LADY 0.590 Ray Goodwin 01:23:42 0.583 19:28:42  
21 G341 NO RUSH 0.620 Peter Kirman 01:20:08 0.611 19:29:08  
22 G333 BLUE NOTE 0.684 Damien Charlton 01:14:18 0.673 19:29:18  
23 G537 LUPA WYLO 0.676 Fabrizio Tassalini 01:15:43 0.665 19:29:43  
24 G70 KARMADAZE 0.616 Bryan Horniblow 01:22:32 0.606 19:30:32  

Issue date: 21/10/2011 at 17:21:02

© Copyright Royal Geelong Yacht Club. All rights reserved.