REFRESH or RELOAD each time you view race results!

The Royal Geelong Yacht Club with

Regional Channels Authority Regional Channels Authority

Sponsoring the

Wednesday Twilight Races,

With Results by
TopYacht Software

Sailed on 16/03/2011
Keep Clear of Big Ship.gif
Division 1 PurHC results Start : 18:00:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Fin Tim Elapsd
1 G12 GREAT OCEAN 0.835 Tony Hobba 19:13:39 01:10:30
2 G37 SNOWBIRD 0.843 Terry Reichl 19:16:55 01:13:05
3 G328 VALIANT 0.927 Gerard O'Brien 19:16:57 01:06:40
4 G9 FRENCH CONNECTION 0.926 Brian Marshman 19:17:10 01:06:58
5 8118 CITY LIMITS 0.865 Richard Ince 19:17:25 01:11:47
6 G3 GOMEZ 0.882 Malcolm Eaton 19:17:32 01:10:34
7 G411 SUELAN 0.879 Stuart Pyers 19:17:50 01:11:06
8 G77 BAD INFLUENCE 0.913 Bakker Wolff 19:18:23 01:09:06
9 G351 INSPIRATION 0.854 Peter Cameron 19:18:42 01:13:57
10 G1111 SIXFOOTSIX LARRIKEN2 0.910 Darren Pickering 19:18:44 01:09:40
11 G2377 OCEAN ROAD 0.888 Russell Gray 19:18:48 01:11:22
12 G2002 LEETO 0.904 Kevin Bell 19:19:05 01:10:27
13 G601 FABULOUS ACTION 0.898 Jonathan Apted 19:19:07 01:10:56
14 G105 MCKENZIE COMPOSITES 0.967 Tony McKenzie 19:19:28 01:06:31
15 G4100 MOCEAN 1.039 Jarrod Wallis 19:19:34 01:02:19
16 G55 FREELOADER 0.909 Ian Begley 19:19:47 01:10:47
17 G5038 CINQUANTE 0.999 Iain Murray 19:20:40 01:05:44
18 G6 BLUE EAGLE 0.831 Tom Woodlock 19:21:05 01:18:17
19 G4646R EXTASEA 1.124 Paul Buchholz 19:23:11 01:01:34
20 G121 CONCORDIA 1.000 Roy Nicholson 19:28:00 01:13:00
21 G515 SAVANT 1.020 Francis Swain 19:33:08 01:16:57
22 G260 ELEGANCE 0.960 Adam Cartwright 19:40:55 01:28:25

Division 2 PurHC results Start : 18:00:00
Place Sail No Boat Name AHC Skipper Fin Tim Elapsd
1 G785 SITARA 0.595 Rob Richardson 19:03:54 01:03:54
2 G70 KARMADAZE 0.646 Bryan Horniblow 19:04:24 58:29
3 G1256 TIME OUT 0.709 Lovro Ljubanovic 19:09:49 57:45
4 G239 TARA 0.704 Graeme Walker 19:09:58 58:21
5 5877 HYDRO THERAPY 0.755 Mike Trickey 19:10:00 54:06
6 G27 WINDSWEPT 0.772 Ray Orr 19:10:37 53:25
7 G681 NEREUS 0.636 Julian Fox 19:11:03 01:06:13
8 G92 PANACHE 0.770 Daryl Speakman 19:11:28 54:25
9 G1125 FLEURIEU WARRIOR 0.788 Trevor Brown 19:11:37 53:15
10 G122 BANSHEE 0.725 Eddie Becker 19:11:51 58:24
11 G63 MARAID 0.722 Peter Gillett 19:13:01 59:49
12 G15 MURPHYS LAW 0.706 Harry Farnell 19:13:05 01:01:17
13 G74 KURANA 0.595 Rex Prosser 19:13:14 01:13:14
14 G312 LUCKY LADY 0.625 Ray Goodwin 19:13:24 01:09:48
15 G133 6 FOOT 10 0.797 Geoff Baum 19:14:04 55:03
16 G241 TIERCEL 0.712 Darryl Morrison 19:14:12 01:01:53
17 G1665 MIZAN 0.751 Christopher McLean 19:15:20 59:45
18 1218 CATALYST 0.726 Shannon Dixon 19:15:56 01:02:24
19 G276 BILLYCART 0.802 Jock Forbes 19:16:09 56:48
20 G537 LUPA WYLO 0.711 Fabrizio Tassalim 19:17:52 01:05:38
21 G333 BLUE NOTE 0.729 Damien Charlton 19:18:34 01:04:47
22 G224 CHAMPION 0.639 Steve Williams 19:19:22 01:14:12
23 G505 ALCYON 0.622 David Pollitt 19:19:25 01:16:10
24 G34 LIQUID ASSET 0.801 Paul Smedley 19:21:30 01:02:13
25 G8 EXILE 0.750 Leo Gold 19:23:46 01:08:16
26 296 INCH BY INCH 0.630 Peter Zwagerman 19:34:39 01:30:29
DNF 823 BARADINE 0.735 Mick Pedri    

Issue date: 16/03/2011 at 19:43:19

© Copyright Royal Geelong Yacht Club. All rights reserved.